Юрківський В.М. Географія країн світу – Міста Чикаго (Чікаго), Сент-Луїс і Міннеаполіс

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Країни Світу

Внутрішні відмінності та міста США

Приозер'я США

Чикаго (8,5 млн. жителів) виник на березі озера Мічиган там, де переваги Приозер'я проявляються найбільше. Озера тут заходять найдалі вглиб материка і близько до басейну Міссісіпі й перетинаються з найкоротшим шляхом з Північно-східного Атлантичного узбережжя на захід. Центральне положення щодо покладів вугілля і залізної руди та масових ринків країни також очевидне. Дуже швидко місто стало природним центром величезного сільськогосподарського хінтерланду і головним транспортним вузлом всередині країни. Швидке зростання Чикаго в другій половині XIX ст. вражало сучасників і залишило значний слід в американській історії. Майже 100 років Чикаго посідав друге місце в країні після Нью-Йорка і тільки в 70-х роках його обігнав Лос-Анджелес.
Чикаго виділяється розмірами фінансово-торгової та ділової діяльності. Тут знаходяться найбільші в США ринки пшениці, кукурудзи, сої, худоби, а фондова біржа є другою після Нью-Йоркської. Тільки Нью-Йорку він поступається і за кількістю штаб-квартир великих корпорацій. Провідне місце Чикаго посідає в торгівлі по пошті (корпорація «Сіре, Робак») і в розповсюдженні комп'ютерів та комплектуючих.
Транспортний вузол Чикаго включає річковий та океанський порти, 9 суперавтострад, до двох десятків основних залізниць і багато трубопроводів. Аеропорт «О'хейр» вважається найзавантаженішим у світі.
Головними галузями промисловості Чикаго є харчова, поліграфічна, фармацевтична, металургія і металообробка, загальне та електромашинобудування. Металургійні комбінати в самому Чикаго та його передмістях, з яких найвідомішим стало «Місто сталі» – Гері, виплавляють близько 3/10 американської сталі. Серед машинобудівної продукції – будівельна техніка, промислове обладнання, освітлювальна апаратура, електронні компоненти, телекомунікаційні електронні системи. До 50-х років Чикаго був найбільшим у світі осередком боєнь. Через його відомий ринок худоби щороку проходило до 19 млн. голів, а їх забоєм займалися понад 30 тис. чоловік. Зараз ця галузь емігрувала в місця відгодівлі тварин, але Чикаго залишається найбільшим у США центром харчової промисловості: печені вироби, кукурудзяні сніданки, солодощі, сосиски та ковбаси, спеції тощо.
У Чикаго понад 1200 лабораторій промислових корпорацій. Місто є лідером у дослідженні мирного атома. Тут знаходиться Національна лабораторія Комісії з атомної енергії. В 1942 р. в університеті Чикаго побудовано перший атомний реактор. Зараз 60% електроенергії в районі Чикаго дають АЕС. В місті багато видавництв і воно відоме своїми науковими і популярними, в тому числі енциклопедичними виданнями. Чикаго є великим культурним центром. Серед закладів культури музей науки і промисловості, музей історії природи, художній інститут, планетарій і акваріум, публічна бібліотека. В даунтауні міста понад 50 хмарочосів, включаючи Сієр Тауер, а їх фронт на березі озера вражає своєю імпозантністю і став своєрідною візиткою міста.

Сент-Луїс і Міннеаполіс – Сент-Пол (відповідно 2,5 та 2,7 млн. жителів) лежать на окраїнах Приозер'я. Вони виникли на правому березі Міссісіпі і їхні інтереси спочатку обмежувались життям Великих рівнин. Обидва виконують важливі торгово-розподільчі і транспортні функції. Старі галузі промисловості в Сент-Луїсі – харчова, пивоварна, хутряна, чорна і кольорова металургія, в Міннеаполісі – Сент-Полі – борошномельна, деревообробна і паперова, комерційна поліграфія. Але зараз їхнє місце в країні визначається новітніми виробництвами і послугами.
Сент-Луїс став важливим центром складання автомобілів і виготовлення запчастин. В ньому знаходяться штаб-квартира, лабораторії і заводи корпорації «Макдоннелл – Дуглас». За обсягами урядових воєнних контрактів Сент-Луїс поступається лише Лос-Анджелесу, Нассау-Саффолку і Бостону. В Сент-Луїсі виготовлялись перші капсули, в яких американські космонавти облетіли Землю. Зараз тут виготовляють космічну техніку, ракетні двигуни, бойові літаки (винищувачі і бомбардувальники). В 1904 р. в Сент-Луїсі відбулися Літні Олімпійські ігри.
Міннеаполіс – Сент-Пол перетворився на одного з провідних виробників комп'ютерів та комплектуючих. У місті чимало штаб-квартир комп'ютерних фірм.

◄ Міста Піттсбург, Клівленд. Детройт - автомобільна столиця США

Зміст підручника "Юрківський В.М.Регіональна економічна і соціальна географія."

Землі на захід від річки Міссісіпі. Південь США ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Країни Світу