Корсак К.В., Плахотнік О.В.

Основи сучасної екології - Переднє слово

Переднє слово

Традиційно у побудові і змісті підручника з тієї чи іншої наукової дисципліни спираються на припущення, що його читачі або взагалі не мають уявлення про те, чим цікавиться і чого досягла відповідна наука, або знайомі лише з окремими її проявами, а відтак мають мозаїчні знання. Тому навчальні посібники, як правило, розпочинаються з часів Адама і Єви, неоліту чи античності. Надалі текст розгортається у плині тисячоліть повільно й логічно, а на детальний аналіз останніх десятиріч або років у авторів вже не лишається снаги. Ми могли б навести чимало прикладів того, як такий підхід робить близькими один до одного змісти програм і тексти підручників з досить відмінних дисциплін – історії, культурології чи культурознавства, основ природознавства, врешті, основ екології.
Ми ж переконані, що наші читачі не лише знають практично все про цивілізацію долини Нілу, Месопотамії і Середземномор'я, а й обізнані з багатьма екологічно орієнтованими матеріалами в засобах масової інформації і вивчали в школі окремий курс "Основи екологічних знань" або розділи географії, біології, фізики і хімії, в яких розглядалися ті чи інші екологічні питання і проблеми.
Орієнтуючись на таких екологічно обізнаних читачів, ми намагалися не повторювати вже відомого, а насичувати виклад найновішою інформацією і прикладами, обмежувати використання принципу історизму й повторення того, що входить до програм шкільних предметів.
Пам'ятаючи про величезні переваги так званої емоційної пам'яті над усіма іншими різновидами сприймання і засвоєння інформації людиною, ми прагнули зробити виклад емоційно активним, максимально цікавим, насиченим яскравими прикладами і фактами. Лише в цьому разі можна сподіватися, що книжка буде прочитана до кінця і нею користуватимуться ще багато років.
З огляду на зазначене, автори в новому виданні книжки намагалися розвинути насамперед ті її аспекти, які вже дістали визнання у читачів Сподіваючись на те, що в майбутньому буде нагода модернізувати і цей варіант тексту, ми будемо вдячні всім, хто знайде можливість підказати нам, що саме потрібно зробити для подальшого поліпшення пропонованого видання «Основи сучасної екології».