Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Причорноморський економічний район (частина 1)

Причорноморський район

Район розташований у південній та південно-західній частинах України, має вихід до Чорного моря. (Самостійно схарактеризуйте його географічне положення.)
Площа району – 113,4 тис. квадратних кілометрів. Населення – 7,9 млн чоловік. За площею район посідає перше місце в країні, за кількістю населення – друге. До його складу входять Автономна Республіка Крим, Одеська, Миколаївська, Херсонська області (див. мал. 110).
Більшу частину району займає Причорноморська низовина. На північному заході та півночі знаходяться відроги Подільської і Придніпровської височин. Крим за особливостями рельєфу поділяється на три частини: рівнинну, гірську і південнобережну.
У районі немає значних корисних копалин. Невеликі поклади бурого вугілля залягають в Єланецькому районі Миколаївської області та біля міст Рені і Болград на Одещині. Торф трапляється в Херсонській і Миколаївській областях. У рівнинній частині Криму відомі родовища газу (Глібівське, Джанкойське та ін.) і нафти. Перспективними щодо видобутку нафти і природного газу є шельф Чорного моря. В районі є лікувальні грязі та мінеральні джерела. Велике значення мають залізні руди Керченського півострова. Солоні озера і Сиваш містять кухонну сіль, йодобромну і магнієву сировину. Є сировина для виробництва цементу (біля Бахчисарая), черепашник, будівельні (Білокам'янськ) та флюсові вапняки (Балаклава, Старий Крим). До цінного облицювального матеріалу належать мармуровидні вапняки.
Клімат району помірно континентальний і досить посушливий. (Як це відбивається на його господарському розвитку? )
Влітку бувають зливи, трапляються суховії, посухи, чорні бурі. Зима нестійка. Відлиги змінюються різкими похолоданнями. (Як це відбивається на розвитку сільського господарства, енергетичній системі?)
Незважаючи на те, що через територію району протікають такі великі річки Європи, як Дунай і Дніпро, водні ресурси його недостатні.
Для покращання водопостачання і зрошення полів тут збудовано кілька каналів.
Чорне і Азовське моря багаті на рибу, водорості й інші морепродукти.
Багатство Причорномор'я – родючі чорноземні і каштанові ґрунти.
Середня густота населення в районі становить близько 70 чоловік на 1 км кв і є значно нижчою, ніж у середньому по країні.. Найвищий показник густоти населення – в Автономній Республіці Крим (98 чоловік на 1 км кв), найнижчий – у Херсонській області (45 чоловік на 1 км кв). Частка міського населення майже однакова: 68% – в Автономній Республіці Крим, 66 – Одеській і Миколаївській областях і 62% в Херсонській області.
Провідними галузями господарства Причорноморського району є машинобудування і металообробка, харчова та легка промисловість, курортно-туристичне господарство.
Географічне положення району накладає відбиток на особливості спеціалізації галузей господарства. У районі випускають морські судна, сільськогосподарські машини, верстати, різне технологічне устаткування та електротехнічні прилади. Найбільші підприємства суднобудування – це суднобудівні заводи в Миколаєві, Херсоні і Керчі. Тут виробляють теплоходи, суховантажні судна і танкери, комфортабельні пасажирські катери. В портах знаходяться судноремонтні підприємства. До великих підприємств сільськогосподарського машинобудування належать Херсонський комбайновий завод, Одеський завод сільськогосподарських машин, заводи в Первомайську Миколаївської області, в Сімферополі та Джанкої. Верстатобудування дістало розвиток в Одесі. У Миколаєві випускають дорожньо-будівельні машини. У Миколаєві, Феодосії – піднімально-транспортне устаткування. Різноманітне обладнання для легкої, харчової і хімічної промисловості виробляють в Одесі, для виноробної, консервної, м'ясної і молочної промисловості – в Сімферополі.