Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Клімат України і кліматичні ресурси. Зміна сезонів, енергетичні ресурси клімату

В Україні чітко виражена зміна сезонів протягом року.
Зима в Україні тривала, але порівняно тепла, хоч і з морозними днями і снігом. Взимку над Україною розвивається циклонічна діяльність, повітряні маси часто змінюються, тому погода не стійка. В середньому за зиму буває до десяти відлиг. Зима триває від 120-130 днів на північному сході і до 75-85 днів на південному заході.
Весна починається після переходу середньодобової температури повітря через 0°С. Весною можливі заморозки. Погодні умови не стійкі. Найраніше весна наступає на південному заході України, в Закарпатті і Криму. Час настання весни в окремі роки значно відрізняється від середніх багаторічних. Трапляється, коли в квітні і травні відносна вологість повітря може знижуватися до 30% і менше, посушлива погода сприяє суховіям і пиловим бурям. Весняний період закінчується переходом середньодобової температури повітря через 15°С.
Літо на більшій частині території тепле, а на півдні України жарке. В цей період висота Сонця над горизонтом найбільша, найдовші дні, найбільша сонячна радіація. Земна поверхня і повітря інтенсивно прогріваються. Найраніше літо настає на Південному березі Криму, в степових районах. Літній період тут найдовший. У степовій зоні він триває 120-130 днів. Влітку випадає близько 40% річної суми опадів. Закінчується літній період після переходу температури повітря через 15°С в бік зниження, що відбувається в першій декаді вересня.
Липень – найтепліший місяць на всій території України. Середньомісячна температура коливається від 18 до 23°С. Лише в Карпатах вона нижча і становить 15...17°С. Найвищі температури повітря спостерігаються тоді, коли в Україну через Середземне море надходить сухе і жарке повітря з Африки. У цьому разі вдень температура повітря підвищується до 34...39°С. А на значній території – в Одеській, Миколаївській, Закарпатській, Донецькій, Луганській, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській областях, в Криму – до 40...41°С.
Липень – єдиний місяць, коли не буває заморозків. Зате в липні найбільше гроз, злив, випадання граду, трапляються такі небезпечні явища, як смерчі.
З настанням осені зростає циклонічна діяльність, відбувається зниження температури повітря, збільшується кількість днів з опадами і туманами. У вересні і жовтні можливі заморозки. Проте буває короткочасне повернення тепла з сонячною лагідною погодою. Цей період народ називає «бабиним літом». У листопаді на більшій частині території середня добова температура повітря переходить через 0°С, а в третій декаді цього місяця може утворюватися сніговий покрив.

Енергетичні ресурси клімату України – це сонячна і вітрова енергія. Ці види енергії є екологічно чистими і можуть взаємозамінюватись. Агрокліматичні ресурси рівнинної частини країни достатні для визрівання основних сільськогосподарських культур: сума середньодобових температур, Що перевищують 10°С, становить 2400-3600° (табл. 2). Для сільськогосподарського виробництва важливим є саме період із стійкими середньодобовими температурами повітря, вищими від 10°С. З переходом середньодобової температури через 10°С в бік зниження восени закінчується вегетація основних сільськогосподарських культур. Інтенсивна вегетація відбувається за умови середньодобової температури, що перевищує 15°С (табл. 3).

Таблиця 2. Суми середньодобових температур повітря, що перевищують 10°С, у різних природно-територіальних комплексах (ПТК)

Таблиця 3. Суми середньодобових температур повітря, що перевищують 15°С, у різних природно-територіальних комплексах (ПТК)

Прогнозування погоди має велике значення для життя і діяльності людини. В Україні ним займається Національна гідрометеорологічна служба. Для прогнозування погоди складають синоптичні карти, на яких позначають розташування атмосферних фронтів, напрями переміщення циклонів і антициклонів, визначають вірогідний напрям їх розвитку на найближчі дні, можливість настання ясної чи хмарної погоди, утворення опадів, зміни температур.

Чи можна завбачити погоду без допомоги Гідрометеослужби? Виявляється, можна. Щоб скласти прогноз погоди на все літо, спостерігайте, яке дерево розпуститься раніше – вільха чи береза. Якщо береза – літо буде сонячне і тепле, якщо вільха – холодне і дощове. Якщо на поверхні водойми з'явилося листя білої лілії, заморозків не буде. Якщо бджоли рано вилітають з вуликів, буде рання тепла весна. (Пригадайте ознаки близької зміни погоди.)

Запитання і завдання

1. Схарактеризуйте головні чинники формування клімату України.
2. Що таке сумарна сонячна радіація і радіаційний баланс? Чому їх показники залежать від географічної широти?
3. Яку погоду зумовлюють циклони, яку – антициклони?
4. За додатком 3 порівняйте температури повітря влітку і взимку, а також річну кількість опадів 2-3 міст різних частин України. Зробіть висновки.
5. Які повітряні маси і з якою повторюваністю циркулюють над Україною?
6. Як впливає земна поверхня на клімат?
7. Дайте характеристику пір року свого населеного пункту, району.