Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Моря України. Чорне море

Моря, поверхневі і підземні води. Водні ресурси

Моря, що омивають береги України, її поверхневі та підземні води є важливими складовими фізико-географічних умов, від яких залежить ефективність господарського використання території. Водні природні і створені людиною комплекси урізноманітнюють ландшафти, вони є джерелом гідроелектроенергії, рослинних і тваринних ресурсів. Вода є компонентом ландшафту і водночас використовується в промисловості, сільському господарстві, побуті, для відпочинку.

Моря

З півдня Україну омивають Чорне і Азовське моря. Протоками вони сполучаються з Середземним морем. Ізольоване внутріматерикове положення та прісноводний стік річок, що впадають у ці моря, визначають особливості їх фізико-географічних умов.

Чорне море

Чорне море простягається із заходу на схід на 1167 км, його найбільша ширина 624 км. Загальна площа акваторії – понад 482 тис. квадратних кілометрів. Море займає велику тектонічну западину, максимальна глибина його становить 2245 м. Довжина берегової лінії Чорного моря 4090 км, в межах України – 1540 км. Найбільшими затоками є Джарилгацька, Каркінітська, Каламітська, Феодосійська. У Чорне море впадають річки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг. На ділянках між річками узбережжя прорізують водойми, що сполучаються з морем,- лимани. На Чорноморському узбережжі відомі Дністровський, Хаджибейський, Куяльницький, Тилігульський, Дніпровський лимани. Найбільшим півостровом Чорного моря є Кримський, який з'єднується з материковим суходолом Перекопським перешийком. Найбільшим островом є Джарилгач (мал. 21). (Знайдіть на фізичній карті також острови Довгий, Березань, Зміїний. Який з них є найвіддаленішим від суходолу?)
Через Керченську протоку глибиною близько 4 м Чорне море сполучається з Азовським, через протоки Босфор і Дарданелли – з Середземним морем.
Кліматичні умови Чорного моря характеризуються субтропічними рисами. Літо сухе і жарке, а зима волога і тепла.

Мал. 21. Джарилгацька затока біля однойменного острова

В зимовий період над морем проходять середземноморські й атлантичні циклони, з ними пов'язана дощова і туманна погода.
В літній період Чорне море знаходиться під впливом Азорського антициклону, завдяки чому тут переважає безхмарна погода, грози та смерчі є рідкісними явищами.
Коливання рівня моря, пов'язані з припливами і відпливами, незначні, їх амплітуда 10 см. Вітрові коливання моря досягають 1,5 м. Температура води влітку 24...26°С, взимку -6... –7°С. З глибини 150 м температура стала (8°С). У роки з суворими зимами північно-західна частина Чорного моря замерзає.
Солоність верхнього шару води в Чорному морі становить 17 – 18‰. З глибиною солоність зростає до 22-25‰. (Порівняйте ці показники з такими: середня солоність Світового океану становить 35‰, Середземного моря – до 38‰, а Червоного моря – 40‰. Чому солоність вод Чорного моря є. набагато нижчою?)
Характерною особливістю Чорного моря є те, що його води на глибинах 100-200 м позбавлені кисню, який витіснений сірководнем. У сірководневому середовищі живуть тільки анаеробні бактерії. Сірководнева товща займає 87% об'єму Чорного моря. У зв'язку із забрудненням моря промисловими і побутовими відходами сірководень наближається до поверхні.
Рослинність і тваринний світ Чорного моря різноманітний. Тут налічується понад 660 видів рослин, водяться тварини понад 2000 видів, у тому числі риби 180 видів. З них промислове значення мають білуга, осетер, оселедці, хамса, кефаль, ставрида, скумбрія, тунець. Водяться дельфіни трьох видів. На берегах багато птахів: мартинів, бакланів, альбатросів, пеліканів тощо. Щорічно Чорне море дає до 300 тис. тонн біологічних ресурсів. Тут також добувають будівельний пісок, гравій, горючий газ, тривають пошуки нафтових родовищ на шельфі.