Юрківський В. М.

Австрія. Населення Австрії. Економіка Австрії

Австрія

Площа – 83 тис. км кв.
Населення – 8,0 млн. чоловік.
Столиця – Відень.
Державний устрій – федеративна республіка в складі 9 земель.

Австрія – гірська країна. Більш як 2/3 її території займають Альпи. Тільки в долині Дунаю землі рівнинні, а клімат помірний. Головними природними багатствами країни є її рекреаційні ресурси, ліс і гідроенергія. Корисні копалини різноманітні, але невеликі за своїми розмірами або низької якості. Експортне значення мають лише магнезит і графіт.
Населення країни майже повністю складається з австрійців, які в етнічному відношенні мають багато спільного з німцями і розмовляють німецькою мовою. За своєю релігією австрійці є католиками. Офіційно тільки 58% австрійців є жителями міст. Але треба мати на увазі, що в сільській місцевості країни переважають міські заняття і міський спосіб життя. Тільки 8% робочої сили працює в сільському і лісовому господарстві. Найбільшим містом є Відень (1,5 млн. жителів, або 1/5 населення Австрії). Через окраїнне географічне положення Відня в країні значною є роль провінційних міст Граца, Лінца, Зальцбурга.
Особливістю Австрії як «малої» високорозвиненої країни Західної Європи є її історичне минуле. Майже 650 років Австрія була осередком величезної імперії, однією з наймогутніших у Європі: Священної Римської (1273-1806), Австрійської (1804-1867) і Австро-Угорської (1867-1918). До її складу з кінця XVIII ст. і до 1918 р. входили також українські землі – Галичина і Буковина. Сучасні кордони Австрії встановлені в 1918 р. В 1955 р. Австрія була проголошена нейтральною державою.

Промисловість. Австрію можна віднести до старих промислових країн Європи, виробництво її є багатогалузевим. На його структуру вплинули колишні потреби і зв'язки в межах Австро-Угорської монархії, а також особливості власної сировинної та енергетичної бази. Сучасна промисловість Австрії має найтісніші зв'язки з Німеччиною.
Головними галузями обробної промисловості є машинобудування, металургія і металообробка, харчова, лісопереробна і хімічна. Виплавка сталі становить 4 млн. т на рік. Експортуються як напівфабрикати, так і готові вироби. Серед них сталевий прокат і труби, алюміній у зливках, електротехніка, двигуни внутрішнього згоряння, колісні трактори, річкові судна, хімічні товари і лісопродукти. Престижними товарами експорту є одяг, взуття, галантерея, меблі, гірські лижви.
Щорічні заготівлі деревини становлять 16 млн. м куб Як чистий експортер продуктів лісу, Австрія поступається в Західній Європі тільки Фінляндії і Швеції, але розрив між ними значний.
Основу енергетики становлять імпортні нафта і природний газ. Нафта надходить з італійського порту Трієст, природний газ – із Росії. Частка ГЕС у виробництві електроенергії в Австрії перевищує 70%, тобто є однією з найвищих у розвинених країнах.