Юрківський В. М.

Польща. Характеристика Польщі. Природні умови Польщі

Польща

Площа – 313 тис. км кв.
Населення – 38,6 млн. чоловік.
Столиця – Варшава.
Державний устрій – республіка.
В адміністративно-територіальному відношенні поділяється на воєводства, до яких прирівняні міста Варшава, Лодзь, Познань, Краків і Вроцлав.

Місце Польщі у світі

Польща є країною Центральної Європи. Початок її державності припадає на середину X ст. Географічне положення між Західною та Східною Європою зумовило безперервні зміни її кордонів. У кінці XVIII ст. внутрішній занепад феодальної Польщі супроводжувався поділом її території між Росією, Австрією та Пруссією. В 1918 р. Польща була відновлена як суверенна держава. Але, крім польських, до її складу увійшли також землі, населені українцями, білорусами і литовцями. В сучасних кордонах Польща існує з 1945 р. Порівняно з довоєнним часом вона втратила Західну Україну, Західну Білорусь і Віденську округу Литви. Натомість, згідно з Потсдамською угодою 1945 р., її західний кордон було встановлено по річках Одрі (Одеру) і Нисі (Нейсе). Тобто до її складу включили давньослов'янські землі, які в XII-XVI ст. захопили німецькі феодали і які з тих часів належали Пруссії, а потім Німеччині. Це Помор'я (Східна Померанія), південь Східної Пруссії та Сілезія. В рамках довоєнної Німеччини вони мали значний промисловий потенціал. Площа цієї території становить близько 100 тис. км кв., або майже 1/3 сучасної Польщі.
Польща є північно-західним сусідом України. Вона межує з Волинською, Львівською і частково з Закарпатською областями. До 1991 р. зв'язки між двома країнами здійснювалися переважно через білоруське місто Брест. Зараз відновлені транспортні коридори Ковель – Люблін і Львів – Краків. Київ має повітряний зв'язок з Варшавою. Дніпро-Бузький канал на території Білорусі дає можливість водного зв'язку між Україною і Польщею.

Господарська оцінка природних умов і ресурсів Польщі

Природні умови Польщі в цілому сприятливі для життя і господарської діяльності людини. На півночі країни переважають низовинні рівнини, а в південній частині – височини. Тільки крайній південь і південний захід зайняті гірськими системами (Карпати і Судети). Польщі належить 450 км незамерзаючого узбережжя Балтійського моря зі Щецинською і Вісленською затоками. Сілезький кам'яновугільний басейн є одним з найбагатших у світі. Значні також поклади міді, свинцю, цинку, срібла, солі й сірки. Клімат Польщі помірно континентальний. Середня температура січня -3°С, липня 23°С. В середньому за рік випадає до 610 мм опадів. Країна має густу річкову мережу і надзвичайно багата на озера. Найбільшими є річки Вісла з Бугом і Одра з Вартою. Під лісами, переважно мішаними, – близько 1/4 площі. Понад 3/5 земель придатні для сільського господарства, проте природна родючість грунтів у більшості випадків невисока. Польща має значні рекреаційні ресурси. Серед її національних парків найвідомішим є Біловезька Пуща (західна її частина).