Юрківський В. М.

Кіпр. Ліван

Кіпр. Ліван

Кіпр. Ця острівна держава віддалена від берегів Туреччини на 60 км і від берегів Сирії на 100 км. 80% її населення вважають себе греками і 20% – турками. І грецька, і турецька мови є державними. За природними умовами, історичним минулим, сучасною структурою господарства і умовами життя населення Кіпр – типова середземноморська країна. Головним джерелом іноземної валюти є туризм і сільськогосподарський експорт. На світовому ринку цінуються кіпрські вина. Острів займає важливе стратегічне положення в східній частині Середземномор'я.

Ліван. Ця країна лежить на східному узбережжі Середземного моря і має вигідне транспортно-географічне положення. В її рельєфі чітко виділяються вузька прибережна рівнина, гірський масив і міжгірська улоговина. Типовий середземноморський клімат, родючі грунти на узбережжі і в долині, море, піщані пляжі, гірські ландшафти і кедрові ліси – такі природні багатства Лівану. Вони доповнюються історичними і архітектурними пам'ятками минулих епох. Ще в V-TV тисячолітті до н.е. на території Лівану з'явилися стародавні міста-держави: Бібл (сучасний Джубель), Tip (Сур), Сідон (Сайда), Беріт (Бейрут). Їх населяли фінікійці – моряки, купці і мандрівники-дослідники. Не менш відомий Баальбек з руїнами храмового ансамблю римських часів.
Населення Лівану зосереджене на узбережжі і в долині. Густота чого висока – 280 чоловік на 1 км кв., майже 80% – жителі міст. В столиці Бейруті мешкає понад 1 млн. чоловік. До 90% населення – араби, є також вірмени, асірійці, курди. Державна мова – арабська. Тільки 60% населення – мусульмани, інші – християни.
В середині XX ст. Ліван виділявся як найрозвинутіша арабська і середньосхідна країна, основою господарства якої була сфера послуг. Бейрут був найбільшим фінансовим і торговим центром регіону. В ньому функціонували понад 100 банків. Сфера його послуг, переважно посередницькі операції, охоплювала весь арабський світ. Через нього йшла транзитна торгівля з Європою, а його аеропорт був найважливішим у зв'язках Європи зі Сходом. Ліван мав розвинену туристичну індустрію. Його морські і гірські курорти, бейрутські казино і цікаві історичні об'єкти високо оцінювались багатими туристами з Європи. Ліван називали «Швейцарією Близького Сходу», а Бейруг був відомий як провідний центр арабської науки й культури і вважався найсучаснішим та найкрасивішим містом арабського світу.
Громадянська війна 1975-1991 pp., яка виникла на грунті етнічних і релігійних протиріч, зруйнувала Бейрут, завдала Лівану величезної шкоди і підірвала основу його економіки. В 90-х роках Ліван, і зокрема Бейрут, намагаються відновити свої міжнародні позиції, але тепер вони зустрічають конкуренцію з боку малих арабських нафтовидобувних країн Перської затоки.