Юрківський В. М.

Китай. Географічне положення Китаю

Східна Азія

Під Східною Азією розуміється територія, обмежена Росією і країнами СНД на півночі й заході і Південною та Південно-Східною Азією на півдні. До західної частини регіону, яка лежить у глибині континенту, часто вживають термін Центральна Азія, до східної, приморської – Далекий Схід. Країнами регіону є Китай (разом з Макао, Гонконгом і Тайванем), Монголія, Корея (Південна та Північна) і Японія. Тут мешкає 1/4 людства, знаходиться така величезна держава, як Китай, нові індустріальні країни і території Азії, а також друга за своїм економічним потенціалом країна світу – Японія. З давніх часів країни регіону були тісно пов'язані між собою і одночасно відірвані від Європи. Після другої світової війни зв'язки між Китаєм і його сусідами ускладнилися. Наприкінці XX ст. країни Східної Азії знову зближуються між собою і вписуються в ще більшу систему – Тихоокеанську (табл. 5).

Таблиця. 5. Країни і території Східної Азії

* ІРЛП – місце країни серед 177 країн за 1997 р.
–  – інформації немає.

Китай

Площа – 9,6 млн. км кв.
Населення – 1200 млн. чоловік.
Столиця – Пекін.
Державний устрій – республіка.
В адміністративному відношенні поділяється на 23 провінції (включаючи Тайвань) і 5 автономних районів (Внутрішня Монголія, Нінся-Хуейський, Сіньцзян-Уйгурський, Тибетський і Гуансі-Чжуанський) та три міста центрального підпорядкування – Пекін, Тяньцзінь і Шанхай. В 1997 р. до складу Китаю було включено Гонконг (Сянган). В 1999 р. включене Макао (Аоминь). Китай і досі має невирішені територіальні проблеми з Індією та В'єтнамом. Залишається відкритою і проблема Тайваню.

Місце у світі та географічне положення

Китай (самоназва Чжунго) – найбільша за населенням країна світу. Її називають «Дім для 1/5 людства». Кожен п'ятий житель Землі мешкає в Китаї. За площею Китай значно поступається Росії, але стоїть на одному рівні з Канадою та США. Китай являє собою найстарішу в світі існуючу дотепер цивілізацію. Її писана історія нараховує 3500 років. Вона мала значний вплив на своїх сусідів – Корею та Японію, а її внесок у загальну культуру людства важко переоцінити. Сучасний Китай має один з найбільших у світі ресурсний та економічний потенціал. Разом з тим, незважаючи на значні успіхи після другої світової війни, це бідна й економічно слаборозвинена країна.
За конфігурацією території Китай нагадує масивну глибу розмірами 4 х 4,8 тис. км, яка домінує в регіоні. Його сухопутний кордон тягнеться на 22800 км, а морський – на 6470 км. У стародавні часи найбільша загроза Китаю мала місце із заходу та півночі з боку степових кочових племен. Саме для захисту від їх нападів було побудовано Великий Китайський мур довжиною 4 тис. км. Упродовж півтори тисячі років він являв собою північний кордон Китаю. В XIX і першій половині XX ст. Китай зазнав загрози з боку так званий «великих» держав. З 1931 по 1945 р. значна частина його території була окупована Японією. Зараз Китай має залізничне сполучення з Кореєю, Росією, Монголією і Казахстаном, а стратегічні шосе з'єднують його з Пакистаном і М'янмою. Найбільшу роль в його сучасних зв'язках з іншими країнами відіграє море.