Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Фізико-географічне положення України

Географічне положення

Географічне положення будь-якої країни – це як доля: її не зміниш. Одній державі судилося бути в холоді, іншій – в теплі; одна омивається морями, друга розташована в центрі суходолу; одна оточена сусідами, інша приречена на самотність.
Але що цікаво: люди, що живуть у цих країнах, не скаржаться на долю. Кожному своя Батьківщина, де б вона не знаходилась, завжди найдорожча, найрідніша.
Яке ж географічне положення України?

Фізико-географічне положення

Територія України розташована на південному заході великої Східноєвропейської рівнини між 22° і 40° сх. д. та 45° і 52° пн. ш. (Мал. 3). Між крайньою західною і крайньою східною точками територія України простягається на 1316 км, між крайньою північною і крайньою південною – на 893 км.
Географічний центр території України знаходиться на північно-східній околиці смт. Добровеличківка Кіровоградської області. У 1990 р. тут встановлено символічний знак [1].

1. За глобусом, картою півкуль та картосхемою підручника визначте послідовно фізико-географічне положення материка Євразії, України. 2. Знайдіть на карті першого форзаца підручника крайні точки України: на півночі – с Петрівка Чернігівської області, на півдні – мис Сарич на Кримському півострові, за заході – місто Чоп Закарпатської області, на сході – с Червона Зірка Луганської області. Позначте і підпишіть їх на контурній карті.

Розміри території нашої держави визначають значну протяжність її сухопутних і морських кордонів – близько 6500 км. Це становить більш як 1/6 земного екватора.
На суходолі Україна межує з сімома країнами: на півночі з Білоруссю (довжина кордону становить 975 км), на північному сході і сході – з Росією (2448 км), на південному заході – з Румунією (608 км) та з Молдовою (1191 км), на заході – з Угорщиною (135,1 км), Словаччиною (98,5 км), Польщею (542,3 км).
Південну частину України омивають води Чорного і Азовського морів. Довжина морських кордонів строго береговою лінією без урахування довжини берегової лінії заток і лиманів становить 1053 км (яка частина кордонів України припадає на суходіл?). Чорне море майже не замерзає взимку, що дає можливість морським портам – Одесі, Іллічівську, Миколаєву, Херсону (знайдіть їх на карті) працювати цілий рік.

Мал. 3. Україна на карті Європи

Рівнинність території (майже 95% площі зайнято рівнинами), м'який, помірноконтинентальний клімат, родючі чорноземні грунти сприяли розвитку господарства (особливо землеробства), прокладанню шляхів сполучення, магістральних нафто- і газопроводів та ліній електропередачі.
Негативним чинником географічного положення України є те, що південна і південно-східна її частини знаходяться під впливом посушливого клімату, внаслідок чого тут бувають нестійкі врожаї сільськогосподарських культур.
У цілому фізико-географічне положення України вигідне.