Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економіко-географічне положення України. Геополітичне положення України

Географічне положення

Економіко-географічне положення

Економіко-географічне положення України змінюється в часі, залежить від економічних чинників і міжнародних зв'язків.
Україна мала давні господарські та культурні зв'язки з країнами Західної Європи. Через українські землі пролягав великий торговий шлях в Європу з Китаю, Індії та Ірану, з країн півночі до Чорного моря (шлях «із варяг у греки») [2].
Вигідне географічне положення Києва сприяло його розвитку. Археологічні пам'ятки на території давнього Києва, літературні джерела свідчать, що вже у VI-VIII ст. Київ був великим торговим і культурним центром. У XI-XII ст. місто налічувало близько ста тисяч жителів і за кількістю населення в Європі поступалося лише Константинополю – столиці Візантійської імперії.
Наприкінці XIX ст. на території України було прокладено залізничні колії, які зв'язали її порти з центром Росії, Поволжям, Північним Кавказом та Білоруссю. Через перевали Карпатських гір пролягли залізниці, пізніше автошляхи в сусідні країни Західної Європи.
Вигідність економіко-географічного положення України визначається ще й наявністю на її території різноманітної мінеральної сировини і у такому співвідношенні, що одні компоненти доповнюють інші. Позитивним чинником є й досить висока забезпеченість України трудовими ресурсами.

Геополітичне положення України

Розпад СРСР, проголошення незалежності перетворили Україну у потенційно важливий геополітичний чинник європейського життя. Місце України в сучасній європейській архітектурі визначається тим, що вона:
має сім сухопутних сусідів – Росію, Білорусь, Польщу, Словаччину, Угорщину, Румунію, Молдову, і трьох морських – Болгарію, Туреччину і Грузію. Значна кількість держав-сусідів є позитивною рисою геополітичного положення, оскільки забезпечує Україні багатоплановість зовнішньополітичних зносин і виходу в зовнішній світ навіть у разі ускладнення відносин з якимось сусідом;
є другою за територією і п'ятою за кількістю населення країною Європи. Зміна ситуації в Україні і навколо неї може істотно вплинути на політичний клімат всього європейського континенту. Наприклад, питання державних кордонів, які Україна почала уточнювати з Російською Федерацією і Румунією, важливе не тільки для українців, а й для її сусідів;
знаходиться у смузі нестабільності, яка тягнеться від Балкан через Придністров'я і Крим до Закавказзя; у зв'язку з цим Україні відводиться роль держави-миротворця;
відокремлена трьома східноєвропейськими державами від розвинутих західноєвропейських держав, що входять до блоку НАТО;
не може не враховувати, формуючи політичний мікроклімат європейського регіону потужний ресурсний, економічний та інтелектуальний потенціал, який має Росія – найбільша країна Європи.

Ці особливості геополітичного положення значною мірою визначають напрям і завдання зовнішньої політики України. Нині з усіма сусідніми країнами Україна намагається розвивати мирні політичні, культурні та економічні відносини.