Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Декретний і літній час

Місцевий і поясний час

Декретний час було встановлено в колишньому СРСР у 1930 р. декретом (постановою) уряду з метою повнішого використання населенням денного світла і рівномірнішого витрачання електроенергії протягом доби. Для цього поясний час було переведено на одну годину вперед. У 1992 р. декретний час в Україні було скасовано, а в Росії він залишився, тому київський час відрізняється від московського (декретного) на 1 годину.
В Україні, як і в усій Європі, вводиться так званий літній час. Щорічно в останню неділю березня стрілки годинника переводять на 1 годину вперед, в останню неділю жовтня – на 1 годину назад. Робиться це з тією самою метою, що і у випадку застосування декретного часу.

Бажано запам'ятати

Кожна конкретна місцевість має свій місцевий час, встановлений за меридіаном, проведеним через цю місцевість. Але на практиці користуються поясним часом, який визначається за середнім меридіаном кожного поясу. За нульовий годинний пояс прийнято Гринвіцький. Територія України лежить у другому годинному поясі.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. За який час і в якому напрямі Земля робить одне обертання навколо своєї осі?
2. Чому кожний годинний пояс має 15°, а не 20° або 30°?
3. Що називають місцевим часом? Поясним часом?
4. Чи доведеться переводити стрілки годинника бізнесменові, який приїхав з Великобританії до Києва?
5. Яка різниця в часі між Прагою і Києвом? Як її встановити?

Другий рівень
1. Чому введено поясний час? Чим місцевий час відрізняється від поясного?
2. Чому вся територія України лежить у другому годинному поясі, хоч протяжність її в градусах перевищує годинний пояс на 7°?
3. Чому, прилітаючи з Києва до Парижа чи Риму, треба переводити стрілки годинника, до Москви – ні, хоч відстань приблизно однакова?
4. Складіть задачу на визначення поясного часу між обраними вами містами Східної або Західної Європи і розв'яжіть її.
5. Поясніть народні прислів'я: «Взимку днина лиш година», «Літній день довший за зимовий тиждень».

Третій рівень
1. Чому у вашій місцевості протягом року неоднакова тривалість дня і ночі?
2. Пасажир, що приїхав у грудні з Варшави до Києва, дивується, що у Києві о 8 годині світліше, а о 17 годині темніше, ніж у Варшаві. Поясніть, у чому річ.
3. Делегація бізнесменів України мала прибути на Аляску 21 листопада. Проте чомусь вилетіла 22 листопада і через повітряний простір Росії прибула в Анкорідж 21 листопада. Чи немає помилки в цьому повідомленні?
4. Прокоментуйте народні прислів'я: «Все добре у свій час», «Бережи час, його за гроші не купиш», «Час не кінь: не підженеш, але й не зупиниш».