Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Геологічна будова території України

Бажано запам'ятати

Рівнинна частина території України розташована в межах південно-західної частини Східноєвропейської платформи, а південна і південно-західна – у межах геосинклінальної зони альпійської складчастості.
Кристалічний фундамент платформи в межах України має такі геологічні структури: Український щит, Волино-Подільську плиту, Дніпровсько-Донецьку, Галицько-Волинську та Причорноморську западини, Донецьку складчасту область. Окремо виділяються Кримські і Карпатські гори. Фундамент платформи формувався протягом більш як 4,5 млрд. років, Кримські і Карпатські гори – під час альпійського горотворення.
Гірські породи різного віку зумовили розмаїття рудних, не рудних і паливних корисних копалин.
Оскільки формування Карпатських і Кримських гір ще не завершилось, тут відбуваються землетруси.

Додатковий матеріал

[1] На території Волинської височини в басейні річки Горині збереглися найдавніші із відомих на Землі осадові породи віком 2-1,5 млрд. років. У відслоненнях поблизу м. Острога на денну поверхню виступають різноколірні пісковики, слюдисті сланці, шари вулканічних туфів.

[2] Виникнення грязевих вулканів зумовлене особливостями геологічної будови та нафтогазоносністю Керченського півострова. Грязеві вулкани в рельєфі – це конічні горби або похилі підвищення заввишки до 60 м. Поділяються на постійно діючі, періодично діючі і згаслі. Діючі вивергають глинисту масу з уламками порід, воду і газ. Виверження відбуваються спокійно.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Які основні геологічні структури виділяють на території України?
2. Розкажіть про будову Українського щита.
3. Дайте коротку геологічну характеристику Карпат і Кримських гір.
4. Схарактеризуйте причини досить високої сейсмічності гірських споруд України.

Другий рівень
1. Чим пояснити, що Дніпро, починаючи від Києва, змінює меридіональний напрям течії на південно-східний до Запоріжжя, а від нього – на південно-західний?
2. Які риси подібності і відмінності у геологічній будові всіх западин на території України?
3. Чому немає діючих вулканів на рівнинній території України?
4. Чим зумовлена різноманітність корисних копалин в Україні?
5. Чому на Українському щиті незначна потужність осадових товщ?

Третій рівень
1. Чи можуть виникнути діючі вулкани на півночі Кримського півострова? Відповідь обгрунтуйте на основі тексту підручника та аналізу тектонічної карти України із шкільного атласу.
2. На основі матеріалів краєзнавчого музею та аналізу шкільної навчальної карти області схарактеризуйте геологічну будову своєї області (республіки).