Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Пори року в Україні

Закономірності розподілу основних кліматичних елементів

Пори року на території України виявляються чітко, що засвідчено у літописах та давніх географічних описах.
Весна в цілому дружна. Вона настає, коли середня добова температура переходить 0°С. Найраніше весна приходить на Південний берег Криму, в Одеській області починається наприкінці лютого, в Кіровограді – в середині березня, у Новгороді-Сіверському – наприкінці березня. Навесні по всій Україні бувають заморозки – на півдні до середини, а на півночі до кінця травня. Зниження температури повітря зумовлюється вторгненням арктичних мас повітря. Іноді у південних і південно-східних районах України бувають штормові вітри східного напряму, які видувають верхній шар сухого грунту. В цей час спостерігаються пилові, або чорні, бурі. Навесні починаються грози і зливові дощі. Весна закінчується з початком цвітіння білої акації (див. додаток 5).
Закінчення весни пов'язується з переходом середньої добової температури повітря через +15°С. Це початок літа: на півдні воно настає на початку, а на півночі – наприкінці травня. Літо на значній території України тепле, на північному заході – помірне. Далі на схід і південний схід температура повітря наростає, хмарність зменшується. На південному сході й рівнинній частині Кримського півострова у весняно-літній період переважають вітри східних напрямів. У цей час трапляються суховії та посухи, які завдають великих збитків сільському господарству [4].
Влітку по всій Україні гримлять грози. В середньому за рік кількість днів з грозами не перевищує 35. Більшість гроз проходить із зливами, а деякі з них супроводжуються градом. Для кінця літа характерне зниження температури повітря до +15°С і нижче.
Осінь тепла і тривала з ясними тихими днями й прохолодними ночами. Періоди сонячної погоди, коли температура повітря перевищує +20°С, в Україні називають бабиним літом. Негода спочатку починається в західній та північно-західній частинах й поступово поширюється на південь і схід. Це виявляється у збільшенні днів з опадами й туманами, зростанні тривалості опадів та зменшенні їх інтенсивності. З кінця вересня – початку жовтня по всій Україні спостерігаються заморозки. В листопаді майже скрізь середня добова температура повітря переходить 0°С. Природа готується до зустрічі зими.
Зима настає в кінці листопада – на початку грудня. В Цілому вона не сувора, триває близько чотирьох місяців, в Закарпатті і на півдні – до трьох місяців, а в Криму – ще менше. Суворість зими зростає в напрямі на північ і північний схід. Закінчується зима в березні, хоч заморозки бувають навіть у травні.

Бажано запам'ятати

Клімат України помірно континентальний. Вирішальне значення для його формування має розподіл температури повітря і Кількості опадів, зумовлених сонячною радіацією, західним переносом теплих і вологих повітряних мас. Середня річна температура повітря на території України становить +6...+7°С на півночі і +12...+13°С на півдні. Січневі ізотерми мають напрям в основному з північного заходу на південний схід, а липневі – з південного заходу на північний схід. Континентальність клімату зростає з північного заходу на південний схід.
В Україні чітко виявляються пори року і різкі переходи між ними.