Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Кліматичне районування України. Континентальна кліматична область, кліматична область Гірського Криму і Південного берегу Криму

Кліматичне районування

Континентальна кліматична область охоплює степову фізико-географічну зону. Характерною ознакою кліматичних умов області є недостатня зволоженість (450-350 мм на рік), значна тривалість теплого періоду, який зумовлює найтриваліший) для території України вегетаційний період. Клімат області формується під впливом континентальних мас помірного поясу, а також трансформованих тропічних і арктичних мас повітря.
Літо посушливе й тепле, в окремі роки жарке. Літні температури становлять +20...+21°С [2]. Зима помірно холодна, іноді м'яка (поясніть чому). Місячні температури взимку становлять від -2°С на південному заході області до -7°С на північному сході. Сніговий покрив не стійкий, висота його в середньому – 5-10 см.
У континентальній кліматичній області щороку бувають посухи, суховії, пилові бурі, що завдають значної шкоди сільському господарству.

Кліматична область Гірського Криму охоплює гірські райони Кримського півострова. Опади тут значні і влітку (зливові дощі), і взимку (тривалі снігопади утворюють сніговий покрив висотою до 50 см), протягом року їх випадає від 900 до 1100 мм. Середні температури влітку становлять +20°С, взимку – від -3 до -5°С. В цілому кліматичні природні ресурси області використовуються ще незадовільно.

Кримські гори, що мають широтне простягання, є природною перешкодою холодним арктичним повітряним масам. Тому кліматичні умови області Південного берега Криму формуються під впливом тропічних і помірних повітряних мас. Тропічні повітряні маси надходять переважно влітку із Середземного моря й зумовлюють безхмарну і жарку погоду. Середня температура повітря в липні становить +23...+24°С. Повітряні маси помірних широт переважають взимку. Вони надходять з північної частини Атлантичного океану. Пом'якшує клімат Південного берега Криму й незамерзаюче Чорне море. Взимку температура повітря становить +2...+4°С. Клімат тут має субтропічні риси. В області широко використовуються природні кліматичні ресурси.

Мал. 20. Річний хід температур ( хвиляста лінія ) і опадів ( зафарбована частина ) різних міст України

Вплив клімату на господарство. Клімат України у цілому сприятливий для сільськогосподарської діяльності: оптимальні температури повітря, достатня кількість опадів. Деякий виняток становлять крайні східні райони країни, де снігу випадає мало, бувають посухи, сильні вітри, що видувають верхній родючий шар грунту.