Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Кліматичне районування України

Кліматичне районування

Бажано запам'ятати

Залежно від рельєфу місцевості, розподілу температур, опадів, переважаючих вітрів, віддаленості від океану і морів у різних частинах України неоднакові кліматичні умови. Особливості клімату окремих районів зумовили виділення на території України таких кліматичних областей: атлантико-континентальної, континентальної, Гірського Криму та Південного берега Криму. В атлантико-континентальній області виділяють ще й підобласті – Закарпатську, Українських Карпат та рівнинну.

Додатковий матеріал

[1] Найхолоднішим районом рівнинної України є північний схід. Тут найнижча середня температура повітря в січні становить -7, -8°С. Абсолютний мінімум температури -42°С.

[2] Найтриваліша спека спостерігалась у 1946 р. в Мелітополі Запорізької області. 75 діб температура повітря була +30°С. Дещо меншої тривалості таку спеку було зафіксовано в Луганську в 1954 р. – 65 діб, у Вознесенську в 1946 р. – 61, а в Херсоні у 1954 р. – 54 доби.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Дайте коротку характеристику помірно континентального типу клімату за планом: а) до якого кліматичного поясу належить, б) для якої частини України характерний, в) які повітряні маси панують, г) які середньорічні температури січня й липня, д) яка кількість опадів. Під час відповіді користуйтесь картами.
2. Схарактеризуйте середземноморський тип клімату.
3. Під впливом яких чинників формується клімат континентальної області?
4. Як клімат впливає на особливості господарської діяльності людей в Україні і у вашій області (республіці)?

Другий рівень
1. За якими чинниками виділяються кліматичні області?
2. Чому окремі території України, розташовуючись у помірному кліматичному поясі, мають свої особливості і їх виділяють в окремі кліматичні області?
3. У чому подібність і відмінність кліматичних умов областей Гірського Криму та Українських Карпат?
4. За Мал. 20 проаналізуйте річний хід температури і опадів міст Львова і Луганська. Поясніть відмінності.
5. Який чинник є визначальним у виділенні кліматичних областей України?

Третій рівень
1. Встановіть взаємозв'язок між кліматичними умовами континентальної області й необхідністю штучного зрошення багатьох сільськогосподарських культур, які тут вирощують.
2. На основі регулярних спостережень за погодою на географічному майданчику складіть графіки тиску, температури повітря й опадів вашої місцевості. Встановіть взаємозв'язок між цими показниками.
3. На основі регулярних спостережень за погодою на географічному майданчику складіть графіки тиску, температури повітря і діаграму опадів вашої місцевості. Встановіть взаємозв'язок між цими показниками.