Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Річки України. Дністер, Дунай, Південний Буг, Сіверський Донець

Внутрішні води

Дністер є найбільшою водною артерією західної частини України. Це давня річка краю. Про неї згадував ще Геродот. Дністер бере початок з гори Розлуч у Львівській області і, швидко збігши по кам'янистому річищу з 900-метрової висоти, прокладає собі шлях Передкарпаттям. Річка прорізає південно-західну частину Подільської височини і стає природним кордоном між Україною і Молдовою, ненадовго переходить на територію Молдови і впадає у Дністровський лиман на території України. Довжина річки 1362 км. Головними правими притоками є Стрий, Бистриця, Свіча, Реут, Ломниця, лівими – Золота Липа, Стривігор, Коропець, Серет, Смотрич, Збруч.
У верхів'ї Дністер – типова гірська річка. Наймальовничішою його ділянкою є Дністровський каньйон – відрізок завдовжки 250 км від р. Золота Липа до р. Збруч. Тут Дністер тече глибокою вузькою долиною, утворюючи багато фантастичних звивин-меандр.
У нижній течії долина Дністра досягає 8-16 км, ширина річища – до 100-200 м при середній глибині річки 4-8 м. Головною областю формування стоку Дністра є гірська частина басейну, основний стік проходить навесні (до 70% стоку). Це пояснюється раптовим таненням снігу, дощами, а влітку і восени – сильними зливами. Характерна особливість річки – часті паводки з підйомом рівня води в межах Тернопільської області до 6 м.
Надмірні вирубки лісу на гірських схилах басейну Дністра призвели не тільки до зменшення лісистості території, а й зумовили порушення водного режиму річки, замулювання річища» виникнення катастрофічних паводків, зсувів, сельових потоків.
Південний Буг має 806 км завдовжки. Він був відомим водним шляхом за часів Київської Русі. Його значення як судноплавної річки значно зросло у XVIII ст., коли стали вивозити пшеницю за кордон.
Починається Південний Буг на Подільській височині на висоті 321 м над рівнем моря поблизу с Холодець Хмельницької області, середньою течією протікає по Придніпровській височині, а в нижній – по Причорноморській низовині.
У верхів'ї Південний Буг має низькі й заболочені береги, незначні глибину і швидкість течії. У середній течії береги річки високі та скелясті, вузьке (до 200-300 м) і порожисте річище.
Найбільшою річкою басейну Азовського моря є Сіверський Донець (четверта за величиною річка України – права притока Дону). Він починається у безлісій місцевості серед схилів Се-редньоросійської височини поблизу с Лисички Бєлгородської області Росії. Долина верхньої течії Сіверського Дінця прорізає крейдові породи, які надають їй мальовничого вигляду. В середній течії річка має крутий правий берег, розчленований глибокими ярами та балками. Лівий берег низький. Ширина річища в середній та нижній течії досягає 40-65 м. Майже 70% стоку річки припадає на час весняної повені.

Мал. 25. У дельті Дунаю

Дунай протікає по території України нижньою течією (на 174-кілометровій ділянці). Найбільшими притоками Дунаю на території України є Тиса і Прут. Впадаючи в Чорне море, річка Утворює дельту (Мал. 25), що ділиться на три гирла (рукави). По одному з них – Кілійському – проходить державний кордон України з Румунією.
Дунай забезпечує зв'язки України з багатьма державами Європи.