Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Транспортне машинобудування України

Машинобудівний комплекс

Транспортне машинобудування випускає локомотиви, вагони, судна, автомобілі, літаки, мотоцикли. Центрами локомотивобудування є Луганськ, Харків (магістральні тепловози), Дніпропетровськ, вагонобудування – Дніпродзержинськ, Кременчук, Стаханов. Залізничні цистерни виготовляють у Маріуполі. У великих транспортних містах працюють локомотиворемонтні заводи.
Суднобудування в Україні зосереджене у великих морських і річкових портах. Морські судна будують у Миколаєві та Херсоні, річкові й морські – у Києві. Судноремонтні заводи працюють в Одесі, Маріуполі, Севастополі, Керчі [2].
Виробництво автомобілів [3] налагоджено у Запоріжжі (легкові малолітражні), Луцьку (вантажно-пасажирські), Кременчуку (вантажні). Автобуси випускають у Львові. Автокрани – в Одесі. Основним напрямом розвитку автомобільної промисловості України є співпраця з зарубіжними фірмами, що дасть змогу залучити інвестиції, значно підвищити якість продукції. Так, Запорізький автозавод співпрацює з південнокорейською і німецькою фірмами. Тут випускатимуть кілька моделей «Таврії» і «Опеля».
Літакобудування досягло певних успіхів у створенні пасажирських і транспортних літаків. У Києві будують найбільші в світі літаки «Антей», «Руслан» [4]. А в грудні 1988 р. пройшов випробування ще потужніший літак, який може підняти в повітря 250 т вантажів. Цей велетень одержав назву «Мрія». Його використовують не лише на вітчизняних, а й на міжнародних повітряних трасах. Чимало зарубіжних фірм охоче орендують «Мрію». На черзі випуск літаків нового покоління АН-70 та АН-140. АН-70 визнано найкращим транспортним літаком сучасності. Ним зацікавились у провідних країнах Європи і в Росії.
У Києві налагоджено і ремонт літаків (Мал. 65).

Мал. 65. У цеху Київського авіаремонтного заводу

Другим центром літакобудування є Харків. Тут випускають літаки конструкторського бюро Туполева.

Верстатобудування забезпечує розвиток усіх інших галузей машинобудування, їх виробничу культуру і технічний прогрес. Верстатобудівні заводи (токарні автомати й напівавтомати, алмазнорозточувальні верстати) розташовані у Харкові, Львові, Києві, Бердичеві, Одесі, Черкасах, Дніпропетровську. Завод важкого верстатобудування діє в Краматорську (автоматичні лінії).

Приладобудування відіграє важливу роль у прискоренні науково-технічного прогресу. Провідними підприємствами з створення електронної техніки в країні є виробничі об'єднання «Імпульс» в Сєвєродонецьку та «Електронмаш» у Києві. Широкий асортимент електровимірювальних та інших приладів випускають у Києві, Харкові, Івано-Франківську, Львові, Сумах, Черкасах, Житомирі, Луцьку.

Сільськогосподарське машинобудування забезпечує працівників сільського господарства необхідною технікою. Підприємства цієї галузі розташовані у районах споживання готової продукції. Потужні трактори випускає Харківський тракторний завод (Мал. 66). Кіровоградський завод «Червона зірка» виробляє сівалки. Бурякозбиральні комплекси будують у Дніпропетровську і Тернополі, зернозбиральні комбайни – у Херсоні («Славутич») і Олександрії («Лан»), кукурудзозбиральні – у Херсоні, грунтообробні машини – в Одесі, Києві, Бердянську, Слов'янську. Машинобудування для тваринництва і кормовиробництва зосереджено в Умані, Новоград-Волинську, Ніжині, Коломиї, Білій Церкві.

Мал. 66. Харківський тракторний завод

Мал. 67. На виробничому об ' єднанні «Укрхіммаш» у Полтаві

В Україні випускають мотоцикли (Київ), мопеди (Львів), велосипеди (Харків, Чернігів), машини та обладнання для хімічної (Мал. 67), харчової і легкої промисловості (Мукачеве, Сімферополь, Харків, Маріуполь, Полтава, Чернівці, Херсон).