Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Рослинництво України: овочівництво

Агропромисловий комплекс (АПК)

Рослинництво

Більшість сільськогосподарських підприємств усіх грунтово-кліматичних зон України займається овочівництвом. На Поліссі переважно вирощують овочеві культури, такі як огірки, морква, городні буряки, капуста, у Лісостепу – огірки і помідори, у Степу – помідори, цибуля, баклажани, перець. Особливого розвитку набуло овочівництво навколо великих міст (чому? ).
Практично в усіх областях України розвинуте садівництво. Найбільш поширені такі плодово-ягідні культури, як яблука, груші, сливи, вишні, черешні, агрус, полуниці, смородина, малина. В південних районах вирощують абрикоси, персики, аличу. Виноградарство поширене в південних областях, в Криму і в Закарпатті. Виноград – цінний харчовий продукт [3].

Бажано запам'ятати

Рослинництво – це галузь сільського господарства, яка вирощує зернові, зернобобові, технічні культури, а також овочі та фрукти.
Основною зерновою культурою є пшениця (Степ, Лісостеп). Серед зернобобових культур перевага віддається гороху (Лісостеп, південна частина Полісся). Цінною продовольчою та технічною культурою є кукурудза (Степ, південь Лісостепу). З-поміж технічних культур найбільш поширені цукрові буряки (Лісостеп) і соняшник (Степ). На значній території України вирощують картоплю. Повсюдно поширені овочеві культури. Україна спроможна повністю забезпечити своїх громадян продуктами рослинництва.

Додатковий матеріал

[1] В Україні розорано 81% сільськогосподарських угідь, а в Кіровоградській, Вінницькій, Тернопільській областях – понад 91%. Такої насиченості угідь орною землею нема в жодній країні світу. У Франції її, скажімо, менше половини, в Угорщині – 47%. Таке господарювання призводить до ерозії грунту. Компенсувати втрати грунту від ерозії досі намагались за рахунок внесення мінеральних добрив. Аце підвищує кислотність грунтів.

[2] Картоплю сьогодні називають другим хлібом. Це основний продукт харчування населення України. У нашій країні її почали вирощувати порівняно недавно, хоч індіанцям Південної Америки вона відома з давніх часів. У Європу картоплю завезли з Південної Америки у 1565 р. У Росію вона потрапила за царювання Петра І наприкінці XVII ст. Проте широке використання цієї культури почалося після спеціального Указу Сенату Росії в 1756 р. В Україні її почали вирощувати з 60-х років XVIII ст.

[3] Свіжий виноград містить від 15 до 25% цукрів – глюкози і фруктози, які легко засвоюються організмом. Крім того, у винограді є яблучна, винна, лимонна та інші органічні кислоти, що благотворно впливають на стан здоров'я людини. Виноградний сік містить різні мінеральні речовини, мікроелементи, вітаміни B1, B2, B6, C, PP. Високі дієтичні властивості винограду визначаються й тим, що він містить багато біологічно активних речовин.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. З'ясуйте роль сільського господарства в житті країни.
2. Які особливості має сільське господарство України?
3. Згадайте, які типи грунтів поширені в Україні. Які з них найбільш родючі?
4. Назвіть основні райони вирощування пшениці і цукрових буряків.

Другий рівень
1. Накресліть схему структури АПК України. Визначте основні завдання кожної його ланки.
2. Які природні чинники впливають на розвиток сільського господарства?
3. Відвідайте найближчий овочевий магазин. Поцікавтеся, які товари є на полицях. З'ясуйте, з яких районів вони надходять.

Третій рівень
1. Проаналізуйте основні проблеми сільського господарства нашої держави, запропонуйте шляхи його оздоровлення.
2. Користуючись додатком 14 підручника, проаналізуйте якість сільськогосподарських угідь України. Що слід зробити для їх поліпшення?
3. Оцініть умови розвитку сільського господарства вашої місцевості.
4. У багатьох господарствах під зернові культури постійно відводять хоч і найкращі, але із року в рік одні й ті самі ділянки землі. З цього приводу в народі кажуть: «Хліб по хлібу сіяти – не молотити, не віяти». Як би ви пояснили цю народну мудрість?