Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Тваринництво України

Агропромисловий комплекс (АПК)

Тваринництво

Тваринництво покликане забезпечити населення м'ясом, маслом, молоком. Це ставить перед галуззю відповідальні завдання і потребує прискореного її розвитку. В складі тваринництва виділяють кілька галузей: скотарство, свинарство, вівчарство, конярство, птахівництво, рибництво, бджільництво, шовківництво, звірівництво.

Скотарство – розведення великої рогатої худоби – поширене у всіх областях і районах України [1]. Останнім часом місцева влада сприяє збільшенню поголів'я корів в особистих подвір'ях. Значна кількість колгоспної худоби передається орендаторам. Господарства залежно від районів їх розміщення спеціалізуються на виробництві молока, молока і м'яса, м'яса і молока (див. таблицю 3). Виробництво молока – трудомістка галузь, потребує значної механізації. В багатьох господарствах України створено молочні комплекси, що складаються з приміщень для корів, доїльних майданчиків, споруд для збереження сінажу та інших приміщень (Мал. 80).

Таблиця 3. Напрями спеціалізації тваринництва

Мал. 80. Молочний комплекс на Рівненщині

Свинарство – важлива галузь тваринництва, що забезпечує споживача м'ясом, салом, шкірами [2]. Збільшення виробництва продуктів свинарства повинно здійснюватися за рахунок підвищення продуктивності тварин та зростання кількості поголів'я. Більш інтенсивно розвивається свинарство в районах поблизу великих міст та центрів харчової промисловості (використання відходів).

У степових районах півдня України та в Карпатах поширене вівчарство. Крім м'яса, ця галузь забезпечує промисловість вовною.

В останні роки в сільській місцевості стали відроджувати конярство. В Луганській, Полтавській, Київській, Львівській областях розводять племінних коней.

У всіх областях розвинуте птахівництво – розведення курей, качок, гусей, індиків (Мал. 81). В останні роки біля великих міст створюються бройлерні господарства.

Мал. 81. На Житомирській птахофабриці

Перспективною галуззю є рибництво. Розрізняють рибництво в природних водоймах і ставках. Переважно вирощують коропа, судака, ляща, щуку, білого амура. В Карпатах створено спеціалізовані форельні господарства. Загальна площа риболовних угідь – 1,2 млн. гектарів.

В усіх областях України розвивається бджільництво. Воно забезпечує населення цінним продуктом – медом – і сприяє підвищенню врожайності таких культур, як гречка, соняшник, багаторічні трави, оскільки бджоли є чудовими запилювачами.
Сприятливі умови для розвитку шовківництва – південь України. Ця галузь тваринництва розводить шовкопрядів для одержання шовковистих коконів, з яких виробляють натуральний шовк.