Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економічні центри центральної частини України: Київ, Вінниця, Житомир

Економічні центри центральної частини України

Київ (близько 3 млн. жителів). Найбільше місто України, її столиця. Розташоване в середній течії Дніпра (Мал. 93, 94). Київ заснований понад 1500 років тому. Колись – це політичний центр Київської Русі.

Мал. 93. Панорама Києва з будинком Верховної Ради України на передньому плані

Мал. 94. Центральна площа України – Майдан Незалежності в Києві

Численні монументальні творіння різних епох і століть прикрашають місто. Це і стародавній Софійський собор – перлина давньоукраїнської архітектури, й ансамбль споруд Києво-Печерської лаври, і чудо архітектури – Андріївська церква, й нещодавно реконструйовані Золоті ворота – парадний в'їзд у місто часів Ярослава Мудрого. Київ – давній осередок культури й освіти. У 1615 р. тут було відкрито Київську братську школу, що стала початком заснування Києво-Могилянської академії – першої вищої школи в Східній Європі.
Сучасний Київ – багатомірний і багатогранний. Тут працюють Верховна Рада України, інші урядові установи. Це – значний промисловий центр. Головною галуззю виробничої спеціалізації міста є машинобудування. Підприємства цієї галузі випускають верстати-автомати, літаки, судна, мотоцикли, електронні машини, телевізори. Крім того, в Києві багато підприємств легкої і харчової промисловості. В столиці України працює Національна академія наук з більш як 150 науково-дослідними інститутами, 20 вузів, в тому числі Київський університет ім. Тараса Шевченка (заснований у 1834 p.), університет «Києво-Могилянська академія» (відкритий вдруге в 1992 p.). У Києві багато театрів, будинків культури, кінотеатрів, музеїв, бібліотек, парків відпочинку. У місті гостра екологічна ситуація, викликана чорнобильською катастрофою.

Вінниця (374 тис. чоловік) – найбільше місто й економічний центр Поділля. Розташоване на берегах Південного Бугу. Відоме з 1363 р. В місті є ряд підприємств машинобудування (тракторних агрегатів, підшипників, радіотехнічної апаратури), легкої та харчової галузей (м'ясокомбінат, кондитерська, швейна, шкіряно-галантерейна фабрики). Значний залізничний та автомобільний вузол, аеропорт. Місто прикрашають чудові парки. Тут є медичний, педагогічний, політехнічний інститути, обласний театр, кінотеатри, музей М. М. Коцюбинського.

Житомир (близько 300 тис. чоловік) – розміщений на р. Тетерів. Заснований у другій половині IX ст. У місті розвинуті різні галузі промисловості: машинобудування і металообробка (заводи: верстатів-автоматів, автозапчастин), легка (льонокомбінат, панчішна та хутрова фабрики), харчова (молоко- й м'ясокомбінати, об'єднання консервної та хлібопекарної промисловості), деревообробна (комбінат меблів, фабрика музичних інструментів), хімічна (завод хімволокна). Багато студентів навчається в сільськогосподарському та педагогічному інститутах. У місті є музично-драматичний театр, музеї (в тому числі музей конструктора космічної техніки С. Корольова, який народився в Житомирі).