Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економічні центри західної частини України

Економічні центри західної частини України

Найбільше місто західної України – Львів (800 тис. чоловік).
Вперше Львів згадується в літописі 1256 р. Заснував його князь Данило Галицький і назвав іменем свого сина Лева. Складною була історія міста. Його завойовували польські феодали, ним володіли Угорщина, Австрія. Проте корінне населення зберегло власну культуру, мову, звичаї.
Сучасний Львів – великий індустріальний, культурний і науковий центр (Мал. 98). Його підприємства виробляють різноманітну продукцію, зокрема автобуси, телевізори, сільськогосподарські машини, взуття, трикотажні вироби, меблі, будівельні матеріали.

Мал. 98. Львів. Панорама міста

У місті працює 10 вузів. Найстаріший з них – Львівський університет, заснований у 1661 р. Туристи, яких у Львові завжди багато, захоплюються його унікальними пам'ятками історії, архітектури, духовної культури.

Чернівці (близько 260 тис. чоловік) – місто розташоване в передгір'ї Карпат на р. Прут (Мал. 99). Воно виникло в другій половині XII ст., вперше згадується в 1408 р. Чернівці – багатофункціональний центр. Тут працюють машинобудівний та хімічний заводи, меблева й панчішна фабрики, деревообробний комбінат, підприємства харчової промисловості.
У місті три вузи (університет, медичний інститут, а також філіал Київського торговельно-економічного інституту). Працюють два театри, філармонія, музеї.

Мал. 99. Чернівці. Центральна частина міста

Хмельницький (240 тис. чоловік). В історичних документах XV ст. згадується як Проскурів. Місто розташоване на р. Південний Буг. Його підприємства виробляють різноманітну продукцію: тракторні агрегати, ковальсько-пресове обладнання, меблі, шкіргалантерею, трикотаж, макарони, кондитерські вироби тощо. У місті є інститут побутового обслуговування, працює міжгалузевий територіальний центр науково-технічної інформації. Є театри, філармонія, музеї.

Рівне (228 тис. чоловік) – місто, що входило до складу Галицько-Волинського князівства. Вперше згадується в історичних документах 1282 р.
Розташоване на р. Усті (Мал. 100). Основні галузі промисловості: машинобудування, текстильна, харчова, будівельна. В місті є інститути інженерів водного господарства, педагогічний, культури, два театри, музеї.

Мал. 100. Рівне

Івано-Франківськ (220 тис. чоловік) – розміщений у Передкарпатті, у межиріччі Бистриці Солотвинської та Бистриці Надвірнянської. Найбільші підприємства: «Карпатпресмаш», арматурний, локомотиворемонтний заводи, шкіряна, швейна, трикотажна фабрики, м'ясо- і хлібокомбінати. Працюють інститути нафти та газу, медичний, Прикарпатський педагогічний університет. Є науково-дослідні заклади, два театри, філармонія, музеї.

Тернопіль (205 тис. чоловік) – розміщений на р. Серет. Вперше згадується в 1540 р. в привілеї польського короля Сигізмунда І. Сучасний Тернопіль – багатофункціональне місто. На його підприємствах виробляють сільськогосподарські машини, освітлювальну апаратуру, меблі, тканини, штучні шкіри, харчові продукти. В трьох інститутах (медичному, педагогічному, фінансово-економічному) навчається майже 15 тис. студентів. У місті є два театри, філармонія, картинна галерея, архітектурні пам'ятки.

Луцьк (близько 200 тис. чоловік) – центр Волинської області. Розташований на берегах р. Стир. Вперше згадується в Іпатієвському літопису 1085 р. Головні галузі промисловості: машинобудування і металообробка (автомобільний, приладобудівний, підшипниковий заводи), легка (шовковий комбінат, швейна та взуттєва фабрики, завод синтетичних шкір), харчова (молоко- та м'ясокомбінати, кондитерська фабрика, цукровий і консервний заводи), будівельних матеріалів. У педагогічному університеті та у філіалі Львівського політехнічного інституту навчається понад 9 тис. студентів. У місті є музично-драматичний театр, театр ляльок, музеї, кінотеатри.

Мал. 101. Ужгород. Панорама міста

Ужгород (117 тис. чоловік) – центр Закарпатської області. Розташований на р. Уж (Мал. 101). Перші відомості про місто, яке входило до складу Київської Русі, сягають за тисячу років. Сучасний Ужгород має машинобудівні й металообробні підприємства, взуттєву і швейну фабрики, комбінат меблів, консервний, маргариновий, соковий заводи. В місті є університет, кілька відділень наукових установ Національної академії наук України, Закарпатський музично-драматичний театр, декілька музеїв.