Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Економіка й екологічні проблеми України: атмосферне повітря

Економіка й екологічні проблеми

Чим пояснити загострення екологічної проблеми в наш час? Які, на вашу думку, заходи слід запровадити негайно, щоб ця проблема не переросла в екологічну катастрофу?

Природа – єдине й незамінне джерело матеріальних і духовних благ. Постійно користуючись цим джерелом, людина навіть думати не хотіла, що воно коли-небудь буде вичерпаним.
Та вже сьогодні стало зрозуміло, що без кардинального розв'язання назрілих природоохоронних проблем неможливо забезпечити дальший розвиток економіки. Образно кажучи, води в цьому джерелі стало набагато менше, до того ж вона значно гіршої якості.
Звернімося до фактів. У глибоку давнину людина спочатку випалювала, а потім нещадно вирубувала значні площі лісу. З появою заводів і фабрик життя лісів стало ще важчим. їх не тільки вирубують, вони гинуть від великої забрудненості повітря. Найбільшої шкоди всьому живому на планеті завдало XX ст. Щорічно з надр Землі добувають близько 100 млрд. тонн руд металів, паливних корисних копалин, будматеріалів, виплавляють близько 800 млн. тонн різних металів, виробляють понад 300 млн. тонн невластивих природі синтетичних матеріалів, вивозять на поля близько 300 млн. тонн мінеральних добрив і майже 4 млн. тонн різних отрутохімікатів. У процесі оранки переміщується більш як 3 тис. кубічних кілометрів грунту. Звичайно, що все це дало змогу людині значно підвищити темпи та обсяги виробництва, але й викликало зростання надходження відходів у навколишнє середовище. Ось деякі дані тільки по нашій країні.

Забруднення атмосфери – це зміни її стану внаслідок надходження домішок, не характерних для її постійного складу. Так, щорічно в атмосферу на території України викидається понад 17 млн. тонн шкідливих речовин (це більше, ніж по 300 кг на кожного жителя). На кожен квадратний кілометр української землі випадає близько 19 т отрути з атмосфери. Найгірші справи у Донецьку, Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Запоріжжі, Кривому Розі, Маріуполі, Одесі, Києві (див. додаток 18). Сильними забруднювачами є сірководень, аміак, фенол.
Найбільшим забруднювачем атмосфери є транспорт, особливо автомобільний. Він «видихає» оксид і двоокис вуглецю, сполуки свинцю, сірчаний ангідрид. У хмарах пилу, які піднімають колеса автомобіля, є кремній, окисли заліза, барій. Лише продуктів руйнування гуми щорічно кожен автомобіль розсіює в атмосферу і на поверхню землі близько 10 кг.
Негативно впливає на все живе надмірний шум. Репутація «небесних громовержців» уже давно супроводжує повітряний транспорт. Рівні шуму, породжені ним, перевищують болевий поріг – 130 децибел. Тільки на землі від старту до злету сучасний реактивний літак спалює близько 2 тис. літрів пального. Крім того, для спалювання потрібен кисень. Один реактивний літак, який перетинає Атлантичний океан, спалює 35 тонн кисню. Такої кількості вистачило б для дихання 30 людей протягом року.