Сиротенко А.Й., Чернов Б.О.

Природа і здоров’я людини

Природа і здоров’я людини

Мабуть, трохи дивно, що про здоров'я людини піклуються не тільки лікарі, а й економгеографи. Саме вони дають оцінку природним умовам, в яких ми живемо.
Зв'язок людини з навколишнім середовищем надзвичайно складний і різноманітний. Від якості цього середовища залежать умови праці і здоров'я людини. Відомо, що значна кількість так званих ендемічних (місцевих) захворювань рослин, тварин і людей тісно пов'язана з природними умовами певної території. Одні захворювання виникають під впливом вірусів, бактерій, грибків, другі – пов'язані із сонячною радіацією, кліматом, треті – залежать від нестачі або надлишку певних хімічних елементів у грунті.
Значний вплив на здоров'я людини мають продукти харчування і вода, які відрізняються в різних регіонах своєю якістю, наявністю або відсутністю у них певних хімічних елементів та їх сполук. Наприклад, якщо у воді надмірна кількість кадмію, у людей зменшується кількість білка в крові, відбувається порушення діяльності нирок, виникають злоякісні пухлини. Відомо, що цинк бере активну участь у діленні клітин мозку, кобальт – у синтезі вітаміну В12, у процесах кровотворення. Оздоровчий ефект природи Криму зв'язаний не тільки з цілющим кліматом, іонізацією повітря, шумом морських хвиль, а й з наявністю у грунті літія, кількість якого тут у 2-3 рази вища, ніж в інших місцях. Літій знімає психічне перенавантаження. У медицині його використовують для лікування неврозів. Одним з найпоширеніших захворювань на Землі є зоб – хвороба щитовидної залози. Це захворювання тісно пов'язане з нестачею у природному середовищі йоду. Поширене воно в Карпатах, поліських районах України. Для профілактики зобу необхідно додавати в кухонну сіль йодистий калій (7,5-10 г на тонну солі), вживати в їжу морську капусту. Усім добре відоме захворювання зубів – карієс. Ця хвороба виникає, коли людина вживає воду з обмеженою кількістю фтору (центральні області України). А ось у мешканців Харківської області це захворювання мало поширене, бо вода там має надмірний вміст фтору. Якщо в організмі людини недостатня кількість свинцю, йоду, цинку, вона має більшу ймовірність захворіти на рак. Нормальний вміст у природному середовищі марганцю, хрому, міді, ванадію запобігає серцево-судинним захворюванням.
На фізіологічні процеси в живих організмах впливають зміни дня і ночі (добові ритми), зими і літа (сезонні ритми), фази Місяця, періодичність сонячної активності. У світлу частину доби збільшується інтенсивність обміну речовин, змінюється частота дихання та температура тіла. Протягом року у людини змінюється склад клітин крові і тканин. Наприклад, в умовах Півночі найбільший вміст гемоглобіну у крові людини спостерігається влітку, а найменший – взимку та на початку весни. В умовах помірного поясу найбільша його кількість спостерігається на початку весни, а мінімум – восени. Значні порушення ритмічності процесів в організмі людини спостерігаються під час переїздів на інші континенти, в Арктику. Щоб пристосуватися до нового добового ритму, організм проходить складні процеси адаптації, які можуть тривати кілька тижнів. У людському організмі відбувається близько 100 процесів, що підкоряються чітким ритмам. Добовий ритм характерний, наприклад, для шлунку, серця, органів кровообігу. Протягом доби у крові змінюється кількість калію, магнію, кальцію, заліза. У нічний час в крові збільшується концентрація магнію, а в мозковій рідині – солей калію, що знижує процеси життєдіяльності.
Епідемії чуми, холери, дифтерії та інших захворювань у людей, масові міграції (переміщення) окремих видів тварин, розмноження комах проходить через певні проміжки часу, що зв'язані з ритмами (періодами) сонячної активності, які бувають через 11, 22, 80, 90, 400 років. Періоди сонячної активності та зміни погоди самі по собі не викликають захворювань, проте спричиняють загострення багатьох хвороб (гіпертонія, атеросклероз).

Бажано запам'ятати

На здоров'я людини впливає природне середовище, в якому вона живе. Вплив цей залежить від особливостей води, яку вона п'є, грунту, на якому виростають овочі і фрукти, і які вона споживає. Нестача тих чи інших мікроелементів в організмі людини може призвести до різних захворювань. Позначаються на здоров'ї людини добові і сезонні ритми Землі, періодичність сонячної радіації.

Запитання і завдання

Перший рівень
1. Як із зміною пір року змінюється інтенсивність обміну речовин в організмі людини?
2. Як навколишнє середовище впливає на здоров'я людей? Чи можна регулювати цей вплив?
3. З якими кліматичними чинниками пов'язаний оздоровчий ефект кримської природи?

Другий рівень
1. Чому в разі переїзду з одного годинного поясу в інший порушується добовий ритм життя?
2. Чому не можна заготовляти сіно та випасати худобу на узбіччях доріг?
3. Розкрийте зміст твердження: «Для оздоровлення і лікування людей має значення не лише клімат, а й природне середовище місцевості».

Третій рівень
1. Як впливають на здоров'я людей добові, сезонні ритми, фази Місяця, ритми сонячної активності?
2. Встановіть взаємозв'язок між якістю продуктів харчування і здоров'ям людей. Відповідь обгрунтуйте конкретними фактами.
3. Чи є у вашій місцевості умови, сприятливі для відпочинку й оздоровлення людей? Чому і чим вони приваблюють людей до себе?