Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Машинобудівний комплекс України (частина 3)

Велике значення для України має транспортне машинобудування – складна і територіально поширена галузь. На її підприємствах випускають тепловози, вагони, автомобілі, судна, літаки.
Тепловози виробляють в Луганську і Харкові, ремонтують у великих містах та залізничних вузлах.
Основними центрами вагонобудування є Дніпродзержинськ, Кременчук, Стаханов, Маріуполь, Київ. Вагоноремонтні підприємства здебільшого розміщені у великих залізничних вузлах.

Мал. 77. У цеху Львівського автобусного заводу

Тролейбуси випускають у Києві і Дніпропетровську, ремонтують рухомий склад міського електротранспорту у великих містах.
Автомобілі збирають з багатьох комплектуючих вузлів і деталей на автомобільних заводах. Деякі суміжні підприємства, що випускають комплектуючі деталі, знаходяться за межами нашої держави. Так, Львівський автобусний завод дістає частину двигунів від французької фірми «Рено» (мал. 77). Великий автомобільний завод, що випускає великовантажні автомобілі, знаходиться в Кременчуці. В перспективі підприємство вироблятиме різні типи вантажних машин. В Одесі працює завод важкого кранобудування (мал. 78), в Луганську – автоскладальний. Легкові автомобілі випускає велике підприємство в Запоріжжі, яке інтенсивно розбудовується і освоює випуск нових машин. В Луцьку виробляють вантажно-пасажирські автомашини.

Мал. 78. Завод важкого кранобудування в Одесі

Моторний та тракторних двигунів заводи працюють в Мелітополі та Харкові. Окремі вузли і агрегати до автомобілів виробляють у Полтаві, Херсоні, Чернігові, Харкові, Вінниці тощо. Розширюється мережа авторемонтних підприємств, особливо з обслуговування автомобілів іноземного виробництва.
Суднобудування в Україні розміщується у кількох центрах. Найбільшим з них є Миколаїв. Тут випускають морські судна – танкери і сухогрузи. Другим за значенням центром суднобудування є Херсон. На його заводах виробляють морські і річкові судна, земснаряди, доки для морських портів, портальні крани тощо. Великий суднобудівний завод працює в Києві. Він випускає морські траулери. Є суднобудівний завод і в Керчі. Ремонтують морські судна в Одесі, Іллічівську, Севастополі, Маріуполі, річкові – у Запоріжжі, Вилковому, Ізмаїлі, Рені.
Суднобудування України – важлива галузь, що здатна забезпечити потреби країни у великих нафтоналивних танкерах, лісовозах і рудовозах, суднах на підводних крилах і повітряній подушці, вантажних суднах типу «річка-море», військових суднах. Суднобудівні заводи України виконують замовлення для інших країн світу.
Розвинуте в Україні і літакобудування. Його центрами є Київ, Харків, Львів. В Київському авіаоб'єднанні будують надважкі транспортні літаки (Ан-124 «Руслан», Ан-225 «Мрія»), що за багатьма показниками перевершують літаки подібного типу за кордоном. Тут створили і літак-пожежник Ан-32п. У Харкові працює авіаційне об'єднання. Там випускають пасажирські літаки типу Ту-134. Іде робота над створенням літаків третього тисячоліття – транспортного Ан-70 і пасажирського Ту-334. Літакобудування – свідчення високого розвитку країни. (Пригадайте, які передумови є в Україні для розвитку суднобудування, літакобудування.)
Підйомно-транспортне, будівельне і шляхове машинобудування дуже металомістке. Тому здебільшого його підприємства тяжіють до металургійних баз або ж зосереджені неподалік від них. Виробництво важких кранів, крокуючих екскаваторів, підвісних канатних доріг розміщене в Дніпропетровську, Запоріжжі, Краматорську, Стаханові, Херсоні. Потужним підприємством є завод важкого кранобудування в Одесі. Баштові крани виготовляють у Харкові.
Будівельні і шляхові машини випускають у.Києві, Одесі, Кременчуці, Бердянську, Харкові, Миколаєві, Коростені і Слов'янську. Устаткування для будівельної індустрії виробляють переважно в Харкові, Києві, Дніпропетровську, Лисичанську, Житомирі.