Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Машинобудівний комплекс України (частина 4)

Енергетичне машинобудування має міждержавне значення. Найбільшим його центром є Харків. Тут виробляють потужні турбіни для теплових, атомних, гідравлічних, газотурбінних та інших електростанцій. Підприємства цієї галузі розміщені також у Полтаві, Стаханові (Луганська область), Монастирищі (Черкаська область). До енергетичного машинобудування належать дизелебудування, його центри знаходяться в Токмаку (Запорізька область), Бериславі (Херсонська область), Первомайську (Миколаївська область). Ці підприємства випускають дизелі для суден, тепловозів, бурових механізмів, електростанцій.

Заводи електротехнічного машинобудування виробляють електромотори, прилади, кабель та іншу продукцію. Найбільшими центрами галузі є Харків, Київ, Запоріжжя, Львів, Полтава, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса та ін.
Електронна та радіотехнічна промисловість забезпечує країну телевізорами, магнітофонами, радіоприймачами, комп'ютерами, напівпровідниками тощо. Її підприємства не потребують великих площ, не дуже забруднюють довкілля, не є матеріаломісткими, можуть розміщуватися як у великих, так і в малих містах, і навіть селах. Основними центрами галузі є Львів (заводи телевізорів і кінескопів), Київ («Маяк», «Радар», «Електронмаш» та ін.), Сімферополь (завод телевізорів), Дніпропетровськ (радіозавод), а також Черкаси, Запоріжжя, Одеса. Розширюється кооперація з підприємствами Японії, Тайваню, Китаю, Республіки Кореї.
Підприємства електротехнічного машинобудування виготовляють різноманітні машини і пристрої, що призначені для виробництва, передачі, перетворення і споживання електроенергії. Найбільшими центрами електротехнічного машинобудування є Харків, Запоріжжя, Київ, Дніпропетровськ, Львів, Полтава, Донецьк, Одеса, Бердянськ. Найпотужніші підприємства зосереджені в Харкові. Це заводи – «Електроважмаш», електромеханічний та «Електромашина». Виділяються також трансформаторний завод та завод електроапаратури у Запоріжжі, дослідний електромеханічний у Києві, електромеханічний у Полтаві, електротехнічних виробів у Львові тощо. Великі підприємства електротехнічного машинобудування є також у Новій Каховці (електромашинобудівний завод), Умані (завод «Мегомметр»), Слов'янську (арматурно-ізоляторний) тощо.
Кабельне виробництво зосереджене в Києві, Бердянську, Харкові, Кам'янці-Подільському, Одесі, Донецьку.
Кіноапаратуру випускають у Києві й Одесі, електронні прилади і мікроскопи – у Сумах, пральні машини – у Києві, холодильники – у Василькові і Донецьку. Ці підприємства також розширюють зв'язки із заводами Фінляндії, Росії та інших країн.

Верстатобудування значною мірою працює на задоволення потреб галузі в металообробному устаткуванні.
Найбільші підприємства верстатобудування: Київський і Житомирський заводи верстатів-автоматів, Львівський верстатів та інструментів, Харківський агрегатних верстатів, Краматорський важкого верстатобудування, Одеський верстатобудівний.

До великих міст тяжіють підприємства приладобудування. Для цього виробництва потрібні висококваліфіковані працівники. Основними центрами є великі міста: Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса, Донецьк, Запоріжжя, Львів.

Заводи сільськогосподарського машинобудування розміщені в усіх частинах країни. Найбільші підприємства знаходяться в Тернополі і Дніпропетровську (бурякозбиральні комбайни), Херсоні (кукурудзо- і зернозбиральні комбайни). Сівалки виробляють у Кіровограді, тракторні плуги – в Одесі, зрошувальні машини – в Первомайську Миколаївської області, кормороздавальні машини – в Білій Церкві, обладнання для ферм – в Умані. Підприємства сільськогосподарського машинобудування є в Києві, Миколаєві, Мелітополі, Бердянську, Львові, Донецьку, Луганську, Чернівцях та ін. Виробництво тракторів .зосереджено головним чином у Харкові. Тут працює потужний Харківський тракторний завод (ХТЗ) (мал. 79). У місті знаходяться також заводи «Поршень», тракторних самохідних шасі, тракторних двигунів. ХТЗ кооперується із заводами Харківської області, Києва, Вінниці та інших міст.

Підприємства машинобудування для хімічної промисловості випускають хімічну апаратуру, машини для виробництва мінеральних добрив, синтетичного каучуку, штучного волокна, пластмас, компресорне і насосне обладнання, фільтри тощо. Найбільші заводи знаходяться у Києві, Сумах, Полтаві, Дніпропетровську, Одесі, Львові, Фастові, Дрогобичі.

Мал. 79. Харківський тракторний завод