Пастернак О.

Прийняття Київського тризуба за герб відновленої Української держави та його геральдичне значення

Прийняття Київського тризуба за герб відновленої Української держави та його геральдичне значення

Великий Київський Князь Володимир Святий залишився в пам'яті свого народу як заслужений та визначний чоловік. Заслужився та відзначився він тим, що залізною рукою боронив області держави, розвинув річкову й морську плавбу для зносин і торгу, як і самий торг; прийняв християнство, а з християнством прийшло письмо та інші цивілізаційні здобутки, що дали культурі широкий розвиток.
У 1918 р. уряд України як самостійної суходольної й морської держави пошанував звичай давніх часів і прийняв один взірець тризуба Великого Київського Князя Володимира Святого за герб України. Прийнятий тризуб за герб України представляє в нашій розвідці взірець (див. част. З, розділ 3, вз. 4), який містить в собі монограму особисто-пануючого кличу «Владимиръ на столъ». Це зберігає традицію.
Прийняття тризуба за державний герб України спричинили студії акад. М. Грушевського.
Тризуб взагалі становить в українського народу об'єкт історичного ідеалу, а цей ідеал знов становить символи ідей усіх історичних традицій, символ історичної могутності держави, морської та річкової плавби, розвою культури і т. ін.
4 взірець тризуба містить в собі монограму особисто-пануючого кличу «Владимиръ на столь», але, приймаючи цей взірець, українська влада вистилізувала його у власний взірець; порівняй взірець 4 із взірцем 8 і знайдеш характеристичні відхили.
Українською владою встановлений взірець 8 за правилами геральдики становить геральдичний символ держави, тобто величавий образковий напис кличу держави – Українська Народна Республіка.

Малюнок