Шевчук В.О. (ред.)

Біографія Мазепи

III

Наперед спробуємо коротко звести разом документальні дані про Мазепині «діла й дні».
Перше питання: коли народився Мазепа? Через недостачу документів, точно на це відповісти не можна. Із деяких вказівок сучасників виходить, Що Мазепа народився біля 1640 року (ближче про це у моїй статті «Коли народився Мазепа?», – «Діло», за 24, 26 і 27.IV.1932; порівн. відповідь акад. М. Возняка, тут же 28). Батько гетьмана Василь Степан був «шляхтич і жолнер», що пристав до української революції й був сотенним отаманом на Білоцерківщині; мати Марія чи Магдалина була з Мокієвських.
Де вчився Мазепа? Величко пише, що в київській академії, польські, пізніше джерела – в Полоцьку. Орлик у свому діярії виразно зазначує, зі слів Мазепи, що гетьман учився в Київі. Нема ніякого сумніву, що Мазепа був покоєвим Яна Казимира чи його дружини Марії Люїзи. Щодо перебування в Західній Європі, Мазепа у розмові з французьким дипльоматом Балюзом оповідав, що відвідав Париж і Південну Францію; Орлик у листі до сина Григора каже, що Мазепа був в Італії й Німеччині (з архіву Дентевілів). Польські вказівки про перебування Мазепи в Нідерляндах викликають деякі сумніви. В 1659 р. Мазепа був уже в Польщі, 1663 р. возив клейноди Тетері й того ж таки року під час походу Яна Казимира залишився на Україні назавжди.
Він пристав до Дорошенка й при ньому виконував дипльоматичні функції, але з тогочасних документів не видно, щоби він відогравав важнішу ролю в оточенні Дорошенка. Під час одної місії у Крим Мазепа дістався в руки Сірка, а той відіслав його до Самійловича. Лівобережний гетьман післав його до Москви, але Мазепа залагодив тут зручно свої справи й вернувся на Україну. При Самійловичу став довіреною людиною, але коли кримський похід покінчився невдачею, Мазепа, сам залишаючись у тіні, кермує старшинською змовою, яка закінчилася коломацькою радою: скинено Самійловича й вибрано гетьманом Мазепу.
Новообраний гетьман придушує повстання Петрика, бере діяльну участь в облозі Азова і в Північній війні Росії зі Швецією, йому вдається навіть окупувати українською армією Правобережжя.
1706 р. Мазепа входить у зносини з Карлом XII і Станиславом Лєщинським, після довгих переговорів укладає в 1708 р. союзний договір зі шведським королем проти московського царя. 4 листопада того ж року Мазепа зі своїм штабом і частиною української армії прибуває до табору шведського короля в Горках. 8 липня 1709 р. відбулася Полтавська баталія, яка скінчилася перемогою Москви. Мазепа кермував відступом Карла XII і врятував короля під час втечі через Дикі Поля (б). 1 серпня 1709 р. Мазепа прибув змучений до Бендер, де занедужав і помер там 2 жовтня 1709 р. о 10 годині ночі.
Після врочистого богослужіння у Варниці, під час якого Орлик виголосив надгробне слово, Григор Орлик із одним волохом та двома челядниками Войнаровського відвезли тіло гетьмана до Галаца, де його поховали в манастирі св. Юрія (в).