Шевчук В.О. (ред.)

Іван Мазепа в історії України

IX

Така була людина. А політичний діяч? Яке його місце в українській історії?
У 1687 p., маючи трохи менше, ніж 50 років, Мазепа дістає булаву, на яку чекав довго й, може, з більшою нетерплячкою, як хто инший із гетьманів України. Булава була річ вельми непевна. Не було, може, тоді в цілій Європі влади менше некорисної, ніж гетьманська булава на Україні. Ані один із попередників Мазепи, з виїмком Хмельницького, що помер передчасно, не скінчив своїх днів із булавою в руках. Мазепа це добре знає. «Гетьман Мазепа, – пише Григор Орлик у своїх замітках, – з того часу, як обняв свій уряд, ужив усіх зусиль, щоби його затримати, ані на хвилину не забуваючи про нестійність влади на Україні, часто повторюючи мому батькові, що все гине там, де володар не є готовий кожної хвилини захищати свою владу, як лев, як вовк і як собака». І він добре захищав свою владу, найчастіше, правда, як лис...
Гетьманська влада мала перманентну небезпеку (32), небезпеку тим страшнішу, що вона йшла від найближчих співробітників гетьмана – старшини, що посідала знамениту зброю – доноси в Москву. Цими доносами, що кидають таке похмуре світло на тодішню вищу українську верству, повні архіви московських приказів. Москва, очевидно, зі свого боку тільки раділа цим доносам, завдяки яким на Україні не могла скріпитися вища влада.
Мазепа ціле своє гетьманування мусів, як і його попередники, як і його наступники, числитися з доносами, але він єдиний зміг бодай зневтралізувати ці доноси. Своєю мудрою політикою він осягнув довір'я в Москві, що давала йому змогу переводити в життя свою політику на Україні. Доки Україна звязана, все одно яким способом, із Москвою, невтральність Москви щодо внутрішніх справ України є передумовою якої б то не було української політики.

Ще до отримання булави Мазепа сформулював досить красномовно свою політичну програму у відомій думі (33):

Не маш любви, не маш згоды;
Отъ Жовтой взявши Воды;
През незгоду всь пропали.
Сами себе звоєвали.
Ей, братища, пора знати,
Що не всьмъ нам пановати,
Не всьмъ дано всее знати,
И рьчами керовати!
Отъ всьхъ не маш зычливости.
А ни слушной учтивости.
Льпше було пробувати.
Вкупь лихо отбувати.
Ей, Панове Енералы.
Чому есте так оспали
И вы, Панство Полковники,
Без жадной польтики,
Озмьтеся всь за руки,
Не допустьть горкой муки
Матць своей болшь терпьти!
Нуте враговъ, нуте быти!

Сильна, автократична влада з суворою дисципліною задля вищих інтересів Держави – такий є прозаїчний переклад думи Мазепи.

Вознесенський собор у Переяславі, збудований I. Мазепою. Малюнок