Рожик М.Є. та ін.

Робітничий рух у США у міжвоєнний період

§14-15. Сполучені Штати Америки у міжвоєнний період

Робітничий рух

Найбільшою профспілковою організацією США була Американська федерація праці (АФП), керівники якої у червні 1918 р. висунули програму, що передбачала участь представників профспілок у нарадах керівництва підприємств.
Головним завданням, яке ставили перед собою американські профспілки у післявоєнний період, було розширення громадянських прав і поліпшення умов праці трудящих. Ці вимоги найчастіше висловлювалися під час страйків, які в 1919 р. охопили 4,1 млн. чол.
У серпні 1919 р. ліві соціалісти, прихильники Джона Ріда, утворили Комуністичну робітничу партію Америки (10 тис. чол.), а у вересні того ж року виникла Комуністична партія Америки на чолі з Рутенбергом (майже 58 тис. чол.). У 1920 р. обидві партії, оголошені поза законом, перейшли на нелегальне становище. У травні 1921 р. вони об'єдналися в єдину Комуністичну партію США. У цьому ж році комуністи створили легальну Робітничу партію, яку згодом перетворили на робітничу (комуністичну) партію США. Незважаючи на підтримку Комінтерну, ця партія була малочисельною. Робітничі маси США об'єднувалися навколо АФП та її відділення – Ліги профспілкової пропаганди – організацій, що найповніше виражали інтереси робітництва.
За президентства В. Вільсона відбулися численні судові процеси над комуністами. У 1919 р. до десяти років ув'язнення був засуджений діяч соціалістичного руху Юджин Дебс. Судовому переслідуванню піддавалися політичні діячі: Том Муні, Уоррен Біллінгс, Вільям Хейвуд, а також італійські робітники-емігранти Сакко і Ванцетті. Останніх звинуватили у вбивстві з метою пограбування. Вони були засуджені до смертної кари. Судовий процес над ними затягнувся на декілька років.
Загострення соціальних проблем було викликане економічною кризою, що розпочалася у 1920 р. До березня 1921 р. промислове виробництво знизилось на третину від докризового обсягу. Кількість безробітних зросла до 5-6 млн. чол. Внаслідок стрімкого зниження експорту американського продовольства в Європу та скорочення внутрішнього попиту різко погіршилося становище фермерів.
У листопаді 1920 р. до влади прийшла республіканська партія. Президентом США став її представник Уоррен Гардінг. Уряд Гардінга здійснив ряд заходів в інтересах промислових магнатів, зокрема, відмінив закон про податок на прибутки, скасував контроль над цінами. Водночас підприємці розгорнули рух за «відкриті майстерні». Це означало, що питання прийому і звільнення з роботи, поліпшення умов праці, заробітної плати вони могли вирішувати без участі профспілок. Такі дії власників підприємств викликали хвилю протестів і страйків.