Рожик М.Є. та ін.

Іспанія у міжвоєнний період. Громадянська війна і втручання іноземних держав

§19. Іспанія у міжвоєнний період

Громадянська війна і втручання іноземних держав

Військові прагнули реставрувати владу консервативних сил, відновити значення церкви, знищити завоювання демократії. Противники демократії, прихильники генерала Франко стояли на фашистських позиціях. Захисники уряду почали називати себе республіканцями або лоялістами. В країні розпочалася громадянська війна. Ліга Націй намагалася зупинити кровопролиття, але діяла повільно і дуже мляво. В перші місяці громадянської війни прихильники генерала Франко зазнали поразки. їм на допомогу прийшли війська Німеччини та Італії. Заколотники почали тіснити республіканців. Франкісти висунули гасло: «Єдина країна, єдина держава, єдиний вождь». Генерала Франко почали називати «каудильйо», тобто вождь. На територіях, завойованих військами Франко, встановлювався жорстокий диктаторський режим.
Франція й Англія оголосили про своє невтручання в іспанські справи. Невдовзі до них приєдналися ще 27 країн Європи, тоді як Німеччина та Італія й надалі постачали франкістів зброєю й військовою силою. Глава республіканського уряду соціаліст Ларго Кабальєро звернувся до Радянського Союзу за підтримкою. Керівництво СРСР направило республіканцям велику кількість зброї, військового спорядження і кілька сотень радників. На заклик комуністів і соціалістів до Іспанії поїхали тисячі волонтерів, котрі вливалися у лави республіканської армії. Франкісти розпочали рішучий наступ на Мадрид. У столиці, в тилу республіканців діяли збройні загони прихильників Франко, які влаштовували диверсії, провокації, вбивства допомагаючи франкістам взяти Мадрид. Ці загони називали «п'ятою колоною».
У 1937 р. франкісти зазнали поразки під Гвадалахарою. Проте незабаром Франко разом з військами Німеччини та Італії почав тіснити загони республіканців та інтернаціоналістів. . . , .
Республіка вела нерівну боротьбу. Військова перевага була на боці франкістів В результаті вдалих боїв вони завоювали Басконію, Астурію і, прорвавши арагонський фронт, вийшли до Середземного моря. Республіканську оборону було зламано. Ситуація стала критичною, хоча республіканці мужньо стримували натиск франкістських військ. Після важких, виснажливих боїв тисячі захисників республіки відступили до Франції.
На початку 1939 р. війська генерала Франко та його союзників оволоділи Каталонією, а 5 березня в Мадриді спалахнуло антиреспубліканське повстання. До кінця березня 1939 р. вся територія Іспанії опинилася в руках франкістів. Франко проголосив себе необмеженим диктатором.
У громадянській війні в Іспанії загинуло близько 1 млн. чоловік. Економіка країни на довгі роки була підірвана, життєвий рівень іспанського народу став найнижчим у Європі.

Документи

1. Із конституції Іспанської республіки. 9 грудня 1931 року
Стаття 1. Іспанія є демократичною республікою трудящих всіх класів, побудованою на засадах свободи і справедливості. Повноваження всіх її органів виходять від народу. Республіка складає неподільну державу, сумісну з автономією общин і областей.
Стаття 2. Всі іспанці рівні перед законом.
Стаття 3. Іспанська держава не має офіційної релігії.
Стаття 6. Іспанія відмовляється від війни як знаряддя національної політики.
Стаття 25. Не можуть правити за основу для правових привілеїв: походження, родинні зв'язки, стать, соціальний клас, багатство, політичні погляди або релігійні вірування. Держава не визнає дворянських звань і титулів.
Стаття 52. Кортеси депутатів складається із представників, обраних загальним, рівним, прямим і таємним голосуванням.
Стаття 53. ...Депутати, будучи обраними, представляють націю. Законний термін їх повноважень буде продовжуватися 4 роки починаючи з дня загальних виборів...

Хрестоматия по новейшей истории. Документы и материалы. Т. 1. М, 1960, с. 39

2. Із інтерв'ю міністра закордонних справ Великобританії Антоні Їдена
«На початку серпня Гітлер і Муссоліні почали активно допомагати Франко, а радянська Росія також зі свого боку посилала іспанському урядові озброєння і фінансову допомогу. Але незважаючи на це, від початку і аж до листопада мова йшла лише про громадянську війну. Пізніше в багатьох країнах вона розпалила уяву молодого покоління і викликала потік добровольців, що тисячами відправлялися на іспанський фронт.
Коли розшматована Іспанія перетворилася на поле бою ідеологічної і міжнародної боротьби, де противники боролися з особливою жорстокістю, втрутилися великі держави, але не для того, щоб встановити в Іспанії уряд по своєму вибору; конфлікт переріс у битву за рівновагу в Європі».

Сориа Ж. Война и революция в Испании. 1936-1939. В 2 т. М., 1987, Т. 1, с. 110.

Запитання і завдання

1. Охарактеризуйте економічну і політичну ситуацію в Іспанії у післявоєнні роки.
2. На конкретних фактах доведіть, що правління генерала Прімо де Рівери було диктаторським.
3. Чому в Іспанії великого успіху на виборах 1936 р. домоглися ліві партії?
4. Назвіть причину громадянської війни в Іспанії. Скільки років вона тривала?