Рожик М.Є. та ін.

Розвиток кіно у першій половині ХХ століття. Спорт міжвоєнного періоду

§40. Мистецтво, спорт

Кіно

Міжвоєнні роки стали періодом бурхливого розвитку кіномистецтва. З вдосконаленням кінотехніки різко зросла кількість кінотеатрів, і цей вид мистецтва став найпопулярнішим і доступним в усіх розвинутих країнах світу.
Видатний американський кінорежисер Дейвід У. Гріффіт розробив нову систему акторської гри в кіно. Кінофільми цього митця «Нетерпимість», «Шлях на Схід» та інші стали справжніми шедеврами кіномистецтва цього часу. Великою популярністю користувалися кінострічки комічного жанру, де головні ролі виконував французький актор-комік Макс Ліндер. В США у міжвоєнні роки були зняті перші «ковбойські» фільми під керівництвом кінорежисера Інса. Величезну аудиторію збирали кінотеатри, де демонструвалися фільми за участю знаменитого кінорежисера і комічного актора Чарлі Чапліна. Центром американського кіно став Голлівуд, розташований у передмісті Лос-Анджелеса. У роки другої світової війни, коли у Європі робота над створенням нових кінострічок практично була припинена через нестачу плівки, американські кіностудії, і перш за все Голлівуд, заповнили своїми фільмами країни Європи та Азії.
Видатними кінорежисерами в Німеччині були Ф. Мурнау, режисер фільму «Остання людина». У Франції з'явилися фільми Ж. Фейдера, Ж. Ренуара, Р. Клєра.
Революцію в кіномистецтві зробило звукове кіно, яке народилося у 30-х роках. Поступово німе кіно було повністю витіснене звуковим.
Широко розвивався в передвоєнний період і документальний кінематограф. У Радянському Союзі працювали видатні кінорежисери Є. Ейзенштейн (фільм «Броненосець Потьомкін») і В. Пудовкін, котрий екранізував роман М. Горького «Мати». В Україні працював видатний кінорежисер О. Довженко, що створив всесвітньо відомий фільм «Земля». Кіномистецтво у 30-х роках стало масовим. Поряд з високохудожніми фільмами йшла демонстрація низькопробних кінокартин, розрахованих на пробудження у глядача зневаги до людини, пропагувався культ сили і т. д. Кіно перетворилося не тільки в популярний засіб мистецтва, а стало елементом «масової культури».

Спорт

Після першої світової війни швидко розвивалися фізкультура і спорт. Найбільшої популярності набув футбол. Цей вид спорту успішно розвивався в Англії та інших країнах Європи, а далі його популярність зросла і в країнах Латинської Америки. Натомість у США і Канаді популярним став зимовий вид спорту – хокей. Фізкультура та спорт стали масовими. У багатьох країнах бокс, баскетбол, футбол, хокей стали видами професійної діяльності.
Для розвитку фізичної культури та спорту зводилися величезні стадіони, спортивні комплекси, разом з тим виникає специфічна спортивна індустрія. Як відомо, з 1896 р. за пропозицією Поля де Кубертена було відновлено Олімпійські ігри, які організовуються і проводяться Міжнародним Олімпійським комітетом. З 1924 р. самостійно проводиться зимові Олімпійські ігри. Олімпійські ігри мають свою емблему у вигляді п'яти переплетених кілець блакитного, чорного, червоного, жовтого і зеленого кольорів, що є символом п'яти об'єднаних в олімпійський рух континентів. З 1920 р. в олімпійську емблему увійшов девіз: «Швидше, вище, сильніше». Олімпійський прапор має білий колір з олімпійським символом. Олімпійський вогонь, який запалюється сонячними променями в Олімпії (Греція), теж є невід'ємним символом спортивних олімпіад.
У міжвоєнний період Олімпійські ігри проходили в 1920 р. у голландському місті Антверпені, в 1924 р. – у Парижі, в 1928 р. – у Столиці Нідерландів Амстердамі, у 1932 р. – у Лос-Анджелесі, в 1936 р. – у Берліні. У зв'язку з другою світовою війною Олімпійські ігри, що мали відбутися в 1940 р. у Лондоні, не проводилися. Лише в 1948 р. у Лондоні були проведені XIV Олімпійські ігри.
Спорт став не тільки улюбленим заняттям мільйонів людей, а й посланцем миру між народами всіх континентів. Він об'єднує й здружує країни і народи. Як і в давнину, на час Олімпійських ігор припиняються воєнні дії.

Запитання і завдання

1. Які художні напрями виникли в образотворчому мистецтві у перші десятиріччя XX ст.?
2. Назвіть видатних діячів сценічного мистецтва, що діяли в міжвоєнний період.
3. Чому кіномистецтво стало найбільш популярним видом мистецтва у 30-40-х роках нашого століття?
4. Практичне завдання: Підготуйте повідомлення про одні з Олімпійських ігор, що відбувалися в міжвоєнний період (на вибір).