Костомаров М. I. Слово про гетьмана Хмельницького (частина 2)

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Богдан Хмельницький

Слово про гетьмана (частина 2)

Говорячи про Богдана Хмельницького, який був найвидатнішим представником українського козацтва, ми не можемо не перегорнути бодай кількох сторінок з козацької історії до того часу, коли на Україні запалала визвольна війна.
Початки українського козацтва пов'язані з втечами підневільних людей від свавільства шляхти в низини Дніпра, на Запоріжжя, де вони вважали себе «вольними людьми» – козаками.
Про походження слова «козак» сперечались і сьогодні сперечаються історики, однак безсумнівно одне, що прийшло воно до нас зі сходу і, потрапивши на слов'янський грунт, пустило міцне коріння, «стало вживатися для означення окремого соціального стану». А щодо незалюднених земель, то в ті часи це був безмежний український степ, «дике поле», що розкинулось у пониззі Дніпра по сусідству з степовими кочівниками.
Втікачі селилися понад Дніпром за порогами, яких нараховувалося дев'ять: Кодацький, Сурський, Лоханський, Дзвонецький, Ненаситецький, Вовнизький, Будильський (Будило), Лишній, Вольний. Осідали вони також на островах Монастирському, Становому, Княжому та на найнижчому з них – Хортиці. Нижче цього острова Дніпро розливався широким простором, розгалужуючись і вбираючи в себе малі і великі ріки. Козаки вподобали цю місцевість, яка давала їм надійний притулок від ворогів, і назвали її Великим Лугом., «Січ – мати, а Великий Луг – батько, отам треба й умирати», – таким було козацьке прислів'я.
Рукотворне Каховське море залило ці місця козацької минувщини.
І лише одна Хортиця, наче обрана долею донести до нащадків їх легендарне минуле, залишилась незайманою. Саме тут, де знаходився цвіт козацтва, і зародилася знаменита Запорізька Січ. її виникнення сягає в давнину, однак історія засвідчила, що вже у 1527 році кримський хан Сагіб-Гірей скаржився литовському князеві на понизьких козаків, що непокоїли його своїми діями. Близько 1554 року легендарний Байда – Дмитро Вишневецький – збудував на острові Мала Хортиця, тепер залитому озером, замок, що вважається гніздів'ям Запорізької Січі.
Звідтоді Січ немало виплекала козацьких героїв, які поєднали з нею свою долю, немало вмістила в собі подій, що засвідчують козацький героїзм і самовідданість у боротьбі за волю. Іван Підкова і Самійло Кішка, Петро Сагайдачний і Яцко Бородавка, Іван Сулима і Павлюк (Бут), Іван Сірко і Максим Кривоніс – всі вони, як і багато інших українських героїв, сформувалися і пройшли нелегку школу Запорізької Січі з її козацькою вольницею, постійними військовими сутичками і морськими походами.
Пройшов її з юнацьких літ і Богдан Хмельницький. Саме з Запорізької Січі, при підтримці запорожців, вийшов він на боротьбу за Україну і її народ.

◄ Слово про гетьмана Хмельницького (частина 1)

Зміст підручника "Костомаров М. I. Богдан Хмельницький"

Слово про гетьмана Хмельницького (частина 3) ►

Скачати повну версію книжки (з малюнками, картами, схемами і таблицями) одним файлом Скачати підручник Богдан Хмельницький