Костомаров М. I.

Богдан Хмельницький. Примітки (Бутич І. Частина 3)

Примітки (частина 3)

21. Йдеться про Федоровича Тараса (Трясила) – гетьмана запорізьких нереєстрових козаків (з 1629). 1629 р. Федорович керував селянсько-козацьким повстанням на Придніпров'ї. Після поразки польсько-шляхетського війська в Корсунській битві 1630 р. повстанці оволоділи Корсунем, Каневом, Переяславом та іншими містами. Бої під Переяславом тривали близько трьох тижнів, після чого Станіслав Конецпольський був вимушений піти на часткові поступки козакам. За Переяславською угодою число реєстрових козаків було збільшено з 6 до 8 тисяч, за реєстровим козацтвом збереглися його привілеї. Після підписання угоди Федорович з козаками пішов у Запорізьку Січ. На козацькій раді у Каневі зимою 1634-1635 pp. закликав до повстання проти шляхетської Польщі. Потім з частиною козаків пішов на Дон.

22. Кодак – фортеця, заснована польським урядом на правому березі Дніпра проти Кодацького порога, щоб перешкодити селянським втечам на Січ та ізолювати Запоріжжя від України. Споруджена за проектом французького інженера Г.-Л. Боплана в липні 1635 p., оточена з суходолу стіною завдовжки близько 1800 м. і глибоким ровом, фортеця охоронялась залогою з двохсот німців найманців-драгунів, очолюваних французьким капітаном Ж. Маріонем. У серпні 1635 р. Кодак зруйнували запорожці під проводом І. Сулими, які поверталися з морського походу на Туреччину.

23. Сулима Іван Михайлович (р. н. невід. – 1635) – гетьман нереєстрових козаків. Народився в с. Рогощі (тепер Чернігівського р-ну Чернігівської обл.). Брав участь у козацьких походах проти турків і кримських татар. Уперше згадується як козацький гетьман 1628 р.

24. Барабаш Іван (р. н. невід. – 1648) – військовий осавул реєстрового козацького війська. Належав до угодовської частини старшинської верхівки. Навесні 1648 р. очолював загін реєстрових козаків, надісланий польським гетьманом М. Потоцьким для придушення повстання в Запорізькій Січі. Під час повстання козаки стратили Барабаша та інших угодовців і приєдналися біля Жовтих Вод до війська Богдана Хмельницького.

25. Хмельницький Михайло (р. н. невід. – 1620) – чигиринський підстароста, батько Богдана Хмельницького. Походив з дрібної української православної шляхти. За молодих років служив у маєтках польських магнатів С. Жолкевського, потім Я. Даниловича осадчим. Пізніше був чигиринським підстаростою. За деякими даними, М. Хмельницький був сотником Запорізького війська.

26. Цецорська битва 1620 р. – битва польсько-шляхетських військ з турецько-татарськими військами під с. Цецорою поблизу Ясс (тепер Румунія). Відбулася під час польсько-турецької війни 1620-1621 pp., яку почала Туреччина з метою загарбати Україну.

27. Томиленко (Томашик) Василь (р. н. невід. – 1638) – один з керівників селянсько-козацького повстання 1637-1638 pp.

28. Павлюк (Бут Павло Михнович; р. н. невід, - 1638) – гетьман нереєстрових козаків, керівник селянсько-козацького повстання на Україні. У 1635 р. разом із І. Сулимою брав участь у зруйнуванні запорозькими нереєстровими козаками фортеці Кодак. Після капітуляції реєстровців під Боровицею Павлюк потрапив до рук польського гетьмана М. Потоцького і був страчений у Варшаві.

29. Скидан Карпо Павлович (р. н. невід. - 1638) – полковник запорізьких нереєстрових козаків. Брав участь у селянсько-козацьких повстаннях під керівництвом Павлюка, Острянина. Під час Жовницької битви 1638 р. збирав підкріплення в Черкасах. Рушили до Жовнина на допомогу повсталому війську Д. Гуні. Скидан у битві проти польсько-шляхетського війська був поранений. Його захопили у полон і, напевно, стратили.

30. Бій під Кумейками між українським селянсько-козацьким повстанським військом і польською армією відбувся у грудні 1637 р. Закінчився поразкою повстання. Уцілілі повстанці на чолі з Д. Гунею відступили до Боровиці, де й припинили нерівний бій. Поляки захопили Павлюка і його помічників і стратили їх у Варшаві. Добившись перемоги, польний гетьман Микола Потоцький вимагав від козаків писемне зобов'язання у майбутньому не вести боротьби проти Польщі і повністю підкорятися владі.

31. Гуня Дмитро Тимошович – один з керівників селянсько-козацьких повстань на Україні в 30-х роках XVII ст. проти польсько-шляхетського гніту. 1637 р. брав участь у повстанні під проводом Павлюка.