Горбач Н. Я, Гелей С. Д., Російська З. П. та ін.

Історія світової культури. Культура стародавнього світу

Розділ ІІ. Історія світової культури

Тема 1. Культура стародавнього світу

Захоплюючий світ старовини полонить уяву сучасної людини пам’ятками ранніх цивілізацій. Стародавні культури підіймались до незвичайних висот, що дивували своїх сучасників красою, надовго ставали носіями людського прогресу, та минали віки і вони з різних причин гинули. Але культура жила: інші народи підхоплювали естафету розвитку, наповнювали культуру новим змістом, і вона знову розквітала, щоб чарувати своєю довершеністю, а з плином часу також ішла у небуття. Чим далі ми проникаємо у глибінь віків, тим більше спостерігаємо локальність окремих цивілізацій і культур. Очевидно, серед них були й такі, що народжувались і гинули замкнуто, залишивши після себе в степах і пустелях лише кам’яні фрагменти з загадковими написами.

У стародавніх цивілізаціях та їх культурах ще багато нерозшифрованого, невивченого. Яка культура була, наприклад, у західній півкулі планети в сиву давнину? Культура майя досліджена лише у її пізньому періоді, хоч вона мала довгу історію, сліди якої загублені. На території Мексики відкрито піраміду, що була похована під потоками лави вулкана, виверження якого, як визначили геологи, сталося вісім тисяч років тому. Отже, у західній півкулі існували культури, можливо, стародавніші, ніж у східній, але вони загинули, не залишивши після себе помітного сліду.

Новіші зі стародавніх цивілізацій, які досліджені наукою, – ті, що виникли у IV тисячолітті до н. е. на територіях Передньої Азії та Північно-Східної Африки: Вавілон, Шумер, Єгипет, Ассирія, Урарту й ін.

Дивними оазисами в долинах річок виникали ці перші держави-деспотії. Економіка їхня трималась на общинному землекористуванні, яке подекуди збереглося до наших днів. Цікаво, що саме в цей час панування рабства й особистої деспотії царів та фараонів зводяться величезні храми, палаци, гробниці, піраміди, які вражають своїми розмірами. Очевидно, має рацію відома дослідниця історії світової культури Н. Дмитрієва, зазначаючи, що перехід людства від первіснообщинного ладу до заснованої на рабстві цивілізації був гігантським переворотом, який дав людині зрозуміти свою силу над природою. Люди стали творити культуру як «другу природу» – будували іригаційні споруди, обробляли метали, подорожували морями, склали карту зоряного неба, за клали основи медицини, математики, геометрії, астрономії. Але стародавня цивілізація мала й свою протилежну сторону. Рабство принесло страшне пригноблення людини людиною. Царі, фараони, жерці, вища знать упивалися необмеженою владою над підлеглими, а тим більше над рабами. Кожен цар, фараон оголошу вав себе сином Божим, створював міф про свою надприродну могутність, загадкову силу, порівнювану хіба що зі стихійними силами. У цьому також було джерело художньої уяви стародавнього митця, який будував палац чи піраміду відповідно до могутності володаря, зображуючи його в гігантських розмірах, надаючи йому рис таємничості.

Вся архітектоніка уявлень про світ та смисл життя, а також почуттів і переживань, характерних для стародавніх культур, знайшла витончене втілення у цивілізації Стародавнього Єгипту.