Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Північно-Східний економічний район (частина 3)

Основними промисловими вузлами району є Харківський, Кременчуцький, Полтавський, Сумський.

Найбільший промисловий вузол – Харківський. До його складу входять міста Харків, Дергачі, Мерефа, Люботин, Чугуїв, Пісочин та ін.
Харків (1,6 млн чоловік) – велике місто, основним чинником виникнення і дальшого зростання якого було сприятливе географічне положення. Нині – це друге за кількістю населення місто України (мал. 111). Організаційно-господарський, науковий, культурний вплив Харкова частково поширюється на дві інші області району. (Які вигоди географічного положення Харкова? )

Мал. 111. Харків

Найрозвинутішою галуззю у промисловому комплексі міста є машинобудування. Харків – найбільший машинобудівний центр у країні. Основна галузь його – тракторне і сільськогосподарське машинобудування. Підприємства – БО «Харківський тракторний завод» (ХТЗ), заводи тракторних самохідних шасі, «Серп і молот», «Харківтракторзапчастина».
Високого рівня розвитку в місті набули енергетичне і електротехнічне машинобудування. Найбільшими підприємствами цих галузей є «Харківський турбінний завод» (виробництво парових і гідротурбін) і Завод «Електроважмаш». Налагоджено випуск потужних турбогенераторів, електродвигунів і електроустаткування для прокатних станів, крокуючих екскаваторів, тепловозів, шахтних підйомних машин тощо.
Крім того, в Харкові працюють заводи: «Електромашина», «Теплоавтомат» імені Т.Г. Шевченка, агрегатних верстатів, «Південкабель», ВО «Завод імені В. О. Малишева», що спеціалізується на виробництві дизель-генераторів для потужних тепловозів.
Харківське верстатобудівне виробниче об'єднання випускає різноманітні верстати – від важких круглошліфувальних до верстатів спеціального призначення.
У місті є також кілька приладобудівних та інструментальних заводів. (Що це за виробництва?) До них належать: «Точмедприлад», «Електропобутприлад», маркшейдерських інструментів, «Термоелектроремонт» тощо.
Потужним виробництвом гірничого і металургійного устаткування є завод «Світло шахтаря». Мостові електрокрани і будівельні баштові крани випускає завод підйомно-транспортного устаткування. Крім того, машинобудівні заводи міста виробляють шарикопідшипники, обладнання для легкої, харчової, поліграфічної промисловості, будівельної індустрії, комунального господарства.
Практично кожне машинобудівне і металообробне підприємство Харкова в нових умовах господарювання зайняте виробництвом товарів народного споживання. Проте в місті є й спеціалізовані заводи (велосипедний, електробритв тощо).
Хімічна промисловість міста спеціалізується на виробництві лаків, фарб, фармацевтичних препаратів, хімреактивів, товарів для побуту. На Харківському заводі пластмас виготовляють пластмасові деталі для різних галузей народного господарства.
Однією з провідних є легка промисловість. Вона представлена текстильною, швейною, трикотажною галузями. Шкіряний завод забезпечує сировиною взуттєві фабрики, шкіргалантерейне виробництво. В Харкові працюють найбільше в країні хутрове об'єднання та канатний завод.
Частка харчової промисловості у виробництві промислової продукції Харкова становить близько 10%. Тут розвинуто майже всі її галузі. Виділяються хлібопекарська, борошно- мельно-круп'яна, молочна, м'ясна, кондитерська, тютюнова. Є великий завод шампанських вин.
Місто – центр поліграфічної промисловості. Харківські книжкові фабрики «Глобус» та імені М. В. Фрунзе друкують підручники для всієї країни.
Харків – великий транспортний вузол. У ньому сходяться вісім залізничних ліній, багато автомагістралей. Аеропорт міста має міжнародне значення. В Харкові є три залізничних і кілька автобусних вокзалів.
До найбільших промислових центрів Харківської області належать Лозова та Ізюм.
Лозова (74 тис. чоловік) – друге за кількістю населення місто Харківщини. Провідною галуззю промислового центру є машинобудування і металообробка: авторемонтний, ковальсько-механічний заводи, машинобудівний «Трактородеталь». Будівельна індустрія представлена домобудівним комбінатом. Серед численних підприємств харчової промисловості виділяється м'ясокомбінат. Лозова – великий залізничний вузол з підприємствами залізничного транспорту. (Визначте за картою, які напрями перевезень перетинаються в Лозовій.)
Ізюм (65 тис. чоловік) – третє за кількістю жителів місто Харківської області. Розташоване на р. Сіверський Донець. Багатогалузевий промисловий центр з переважанням машинобудування і металообробки. Тут працюють приладобудівний, оптико-механічний, тепловозоремонтний заводи. Розвинута харчова промисловість (молочна, м'ясна, олійна та ін.). Є завод будівельних матеріалів, меблева фабрика. Виробляють в Ізюмі і швейні вироби. Місто знаходиться на автомобільній і залізничній магістралях, що ведуть з Харкова в Донбас.

Зробіть обґрунтований висновок про особливості територіальної структури господарства Харківської області. Чи рівномірно розвинута в ній промисловість?