Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Центральний економічний район (частина 1)

Центральний район

У назві району відображено його географічне положення – в центрі країни. Тут знаходиться географічний центр України. (Пригадайте, де він розташований, які його географічні координати.)
Площа району – 45,5 тис. квадратних кілометрів. Населення – 2,8 млн чоловік. Район охоплює територію Черкаської і Кіровоградської областей (див. мал. 110).
За площею, населенням, промисловим потенціалом район перебуває на восьмому місці серед економічних районів країни. Дещо кращі показники у нього щодо сільськогосподарського виробництва.
Природні умови району сприятливі для господарського розвитку. Північну частину займає лісостепова зона, південну – степова. У межах району знаходяться Кременчуцьке і частково Дніпродзержинське і Канівське водосховища, протікають річки Південний Буг, Рось, Інгулець, Синюха та ін. Ґрунти тут – переважно глибокі мало- і середньогумусні чорноземи. Трапляються сірі лісові ґрунти. (Які ще типи ґрунтів характерні для цього району?)
Корисних копалин порівняно мало. Серед паливних ресурсів переважає буре вугілля (Дніпровський басейн), знаходяться Ірдинське і Тясминське родовища торфу в Черкаській області. Великі і різноманітні запаси будівельного і декоративного каменю. На півночі району розробляється найбільше в Україні родовище бентонітових глин. Каолінові глини поширені в південних районах Черкаської області. Є родовища нікелю (Побужжя), графіту, уранових руд, бокситів тощо.
Густота населення в районі становить близько 60 чоловік на 1 км кв і набагато менша, ніж у цілому по країні. Кіровоградська область належить до найменш заселених. Переважає міське населення (57%).
Енергетичною основою розвитку господарства району є його паливно-енергетичний комплекс. Він представлений добуванням бурого вугілля у Ватутіному і Олександрії, торфу – в Черкаській області, невеликими тепловими електростанціями. Виробляють електроенергію Кременчуцька і Канівська гідравлічні електростанції, кілька ГЕС на малих річках. Провідними галузями є харчова промисловість та машинобудування і металообробка. У Черкаській області є підприємства хімічної промисловості, а в Кіровоградській – кольорової металургії.
Машинобудування і металообробка представлена виробництвом машин і обладнання для сільського господарства та харчової і легкої промисловості, друкарських машинок, радіовиробів, підйомно-транспортного устаткування, телеграфної апаратури, телевізорів, фотоприладів, баштових кранів, бурових машин. Підприємства хімічної промисловості, що зосереджені в Черкаській області, виробляють азотні добрива, хімічні волокна та реактиви.
У Кіровоградській області працюють Завалівський графітовий комбінат, а також заводи чистих металів у Світловодську і Побузький нікелевий. Легка промисловість менш пов'язана з місцевою сировинною базою, ніж у Столичному районі. Розвинуті швейна, трикотажна, шкіряна, взуттєва галузі. Тут випускають шовкові тканини, гігроскопічну вату, художні вироби.
Незначного розвитку дістали деревообробна і меблева галузі. Є численні підприємства будіндустрії.
У районі добре розвинутий АПК, який базується на багатогалузевому сільському господарстві. Переважає рослинництво. Вирощують озиму пшеницю, ярий ячмінь, кукурудзу. Серед технічних культур – цукрові буряки, соняшник, ефіроолійні культури, коноплі, коріандр. Розвинуті овочівництво і садівництво.
Тваринництво областей району має дуже близьку спеціалізацію. Провідними галузями є скотарство і свинарство, допоміжними – вівчарство, птахівництво, бджільництво, шовківництво, кролівництво і ставкове рибництво. Скотарство в Черкаській області має молочно-м'ясний напрям, а в Кіровоградській – м'ясо-молочний (чому?).
У районі розвинуті майже всі галузі харчової промисловості. Вони переважно переробляють місцеву сільськогосподарську сировину. Виділяється цукрова промисловість, особливо в Черкаській області, де працює 24 цукрових заводи. Є численні підприємства молочної, маслосироробної та м'ясної промисловості. Розвиваються борошномельно-круп'яна, ефіроолійна, спиртова, кондитерська та інші галузі.
Провідними видами транспорту є залізничний і автомобільний. Довжина залізниць загального користування становить 1527 км. Основними залізничними вузлами є: імені Т. Г. Шевченка, Черкаси, Христинівка, Цвіткове у Черкаській області; Знам'янка, Долинська, Помічна у Кіровоградській. У районі понад 10 тис. кілометрів автошляхів з твердим покриттям. Розвинутий водний транспорт. Основні порти – Черкаси і Світловодськ.