Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Північно-Західний економічний район (частина 1)

Північно-Західний район

Район розташований на крайньому північному заході України, межує з двома зарубіжними країнами – Білоруссю і Польщею. Це один з найменших за територією і кількістю населення економічних районів країни. Більша частина його території розташована на Поліській низовині, решта – на Волинській височині.
Площа району – 40,3 тис. квадратних кілометрів. Населення – 2,3 млн чоловік. Район охоплює територію Волинської і Рівненської областей (див. мал. 114).
Рівнинність, переважання опадів над випаровуванням призводять до значної заболоченості території. Ґрунти більшої частини району малородючі, дерново-підзолисті. Для підвищення їх урожайності необхідні вапнування і внесення добрив. У районі значні водні ресурси, густа річкова сітка, багато озер. (Знайдіть на карті найбільші річки і озера району. Які типи ґрунтів крім зазначених тут поширені?)
За лісосировинними ресурсами район поступається тільки Карпатському. Лісами вкрито близько 40% всієї площі району. Основними видами деревних порід є сосна, дуб, граб, береза, осика, вільха. Великих збитків лісосировинним ресурсам району завдала катастрофа на Чорнобильській АЕС.
Виявлених корисних копалин небагато, оскільки територія району в геологічному відношенні досліджена ще недостатньо.
З паливних ресурсів є кам'яне вугілля Львівсько-Волинського басейну і торф. У 1994 р. відкрито досить значні родовища природного газу, в перспективі можливе відкриття нафти. Великі запаси будівельних матеріалів: граніту, базальту, гнейсів, діабазів, вапняків, глини, піску, крейди. Є сировина для скляної промисловості, каолін. У Рівненській області розробляються поклади бурштину. Трапляється й інше коштовне каміння. В різних частинах району виявлено мінеральні води.
Район має найменшу кількість населення з-поміж економічних районів країни. Тут значно нижчі від середніх показники густоти населення (57 чоловік на 1 км кв). Густіше заселена південна частина, міське населення району становить близько 50% всіх жителів.
У цілому загальний рівень економічного розвитку Північного Заходу є найнижчим у країні. Переважають галузі АПК. Крім харчової і легкої промисловості тут дістали розвиток машинобудування і металообробка, лісова, деревообробна, фарфоро-фаянсова промисловість.
Машинобудування спеціалізується на виробництві сільськогосподарських машин (Ковель, Рівне), приладів (Луцьк, Рівне), устаткування для залізничного транспорту (Ковель), автомобілів (Луцьк), будівельних інструментів (Костопіль), обладнання для тваринництва і кормовиробництва (Квасилів, Рожище).
Підприємства хімічної промисловості випускають хімічні добрива (Рівне), товари побутової хімії і пластмасові вироби.
У районі дістала розвиток промисловість будівельних матеріалів. Працює цементно-шиферний комбінат у Здолбунові. Обробка граніту і базальту налагоджена в Рівненській області (Костопільський, Рокитнівський, Сарненський райони).
Скляна і фарфоро-фаянсова промисловість розвинута в Рівненській області (Костопіль, Рокитне).