Юрківський В. М.

Природні умови і ресурси Німеччини. Характеристика Німеччини

Господарська оцінка природних умов і ресурсів Німеччини

За характером поверхні Німеччину можна поділити на три частини:
1. Північно-німецька низовина (до 200 км завширшки).
2. Середньонімецькі гори (Рейнські Сланцеві, Гарц, Тюрингенський Ліс і Рудні).
3. Південна Німеччина (Шварцвальд, Швабський Альб, Франконський Альб, Баварський Ліс і Баварське плоскогір'я).

Гори Середньої і Південної Німеччини є середньовисотними і не створюють серйозних перешкод для економічної діяльності. Тільки на півдні, на кордоні з Австрією, на територію Німеччини заходить гірський масив Альп (так звані Баварські Альпи).
Головним мінеральним багатством країни є кам'яне (Рурський і Саарський басейни) і буре (Нижньорейнський, Галле-Лейпцизький і Нижньолаузицький басейни) вугілля. Рурський басейн за виявленими запасами (понад 130 млрд. т) є найбільшим у Західній Європі. Проте вугілля тут залягає на значній глибині й умови його залягання складні. За покладами калійної солі (між річками Везер і Зале) Німеччина займає одне з перших місць. Родовища інших корисних копалин, крім будівельних матеріали, або незначні, або вже вичерпані.
Клімат країни помірний з переходом від морського до континентального. Середня температура січня - 1°С, липня 18°С. Опади рівномірні. Річна їх кількість зменшується в напрямку на схід від 900 до 600 мм. Взимку опади часто випадають у вигляді дощу і снігу. Річки замерзають ненадовго (Рейн не більше ніж на місяць і то не щороку). Суворі й сніжні зими бувають лише в горах.
Територія багата на річки. Унікальною є наявність п'яти значних річок, які перетинають Північну і Середню Німеччину з півдня на північ паралельно одна одній. Довжина Рейну в межах країни 865 км, Дунаю – 647 км. Рейн і Одер, як прикордонні річки, мають міжнародний режим. З давніх часів густа річкова система та Долини виконують важливі транспортні функції.
Ліси займають 1/4 площі країни. Значні території охороняються. Перші національні парки (Баварський Ліс і Берхтесгаден) створені в 70-х роках. Німеччина має чимало районів з рекреаційними ресурсами. Долина Рейну, Баварські Альпи, Гарц і Саксонська Швейцарія відомі в світі своїми мальовничими ландшафтами.
Внаслідок надмірної концентрації промислової діяльності Німеччина, особливо такі райони, як Рур і Галле-Лейпцизький, а також річки Рейн і Ельба, зазнали великого забруднення. Проблему екологічної чистоти Руру і Рейну можна вже вважати вирішеною.