Юрківський В. М.

Промисловість Норвегії. Сільське господарство Новегії. Осло - столиця Норвегії

Норвегія

У першій половині XX ст. новою галуззю міжнародної спеціалізації Норвегії стали електрометалургія і електрохімія. Їх природною базою є дешева гідроенергія річок, які стікають зі стрімких і добре зволожених західних схилів Скандинавських гір. За запасами гідроенергії Норвегія посідає перше місце в Західній Європі, а за щорічним виробництвом електроенергії на душу населення – перше місце в світі. В електрометалургії використовують довізні і частково власні руди. Виплавляють алюміній, магній, нікель, цинк, кобальт, феросплави. Виплавка алюмінію досягає 800 тис. т, магнію – 50 тис. т, феросплавів – 900 тис. т на рік (одне з перших місць у світі). Головна продукція електрохімічних підприємств – азотні сполуки і супутня їм важка вода.

В другій половині XX ст. найважливішою подією для Норвегії стало відкриття значних покладів нафти і природного газу на шельфі Північного моря. Запаси нафти в норвезькому секторі оцінюють більше ніж в 1 млрд. т, природного газу – в 1200 млрд. м куб. Видобуток нафти перевищує 60 млн. т на рік, природного газу – 30 млрд. м куб Нафтогазова промисловість Норвегії є експортною галуззю, її частка у вартості експорту країни перевищує 2/5. Безпосередньо з морських платформ підводними трубопроводами нафта транспортується у Великобританію, а природний газ – у Німеччину. Одночасно в Норвегії розвивається власна нафтопереробка, а частка нафти у внутрішньому енергобалансі зросла до 2/5.

Останнім часом в обробній промисловості Норвегії та в її товарному експорті все більшого значення набуває машинобудування, в тому числі його новітні галузі – електроніка і телекомунікаційне обладнання.

Сільське господарство Норвегії має молочно-м'ясний напрямок. Воно інтенсивне, але через брак земельних ресурсів є невеликим за своїми абсолютними показниками.

Населення і економічний потенціал Норвегії зосереджені в прибережних районах півдня, в першу чергу на берегах Осло-фіорда. Це найбільша рівнина країни. Тут знаходиться столиця – місто Осло (700 тис. жителів). Осло є також головним промисловим, транспортним і культурним центром. Місто виникло ще в XI ст. В 1624-1925 pp. воно носило назву Христіанія. Визначними сучасними його пам'ятками є Фрогнер-парк з ансамблем скульптур X. Вігеланна, а також музеї, в яких зберігаються кораблі вікінгів, корабель «Фрам» Фрітьйофа Нансена і пліт «Кон-Тікі» Тура Хейєрдала, музей лижв. В Осло і розташованому на північ від нього Ліллехаммері відбувалися Зимові Олімпійські при 1952 і 1994 pp. Серед інших міст найбільшими є Берген і Тронхейм. Це важливі економічні та історичні центри, порти. Тронгейм був першою столицею Норвезького королівства (997-1380 pp.). Берген уже в середні віки був значним торговим містом, членом німецької Ганзи.