Юрківський В. М.

Ісландія. Рейк'явік - столиця Ісландії

Ісландія

Площа – 10,3 тис. км кв.
Населення – 268 тис. чоловік.
Столиця. – Рейк'явік.
Державний устрій – республіка.

Ісландія – острів на півночі Атлантичного океану поблизу Північного полярного кола. Він лежить за 1050 км на захід від Норвегії і за 320 км на схід від Гренландії. Острів – одна з найактивніших зон вулканічної діяльності на Землі. Тут нараховують до 200 вулканів, у тому числі 26 діючих, поширені лавові поля, гарячі джерела і гейзери. Все це поєднується з численними льодовиками, порожистими річками і водоспадами.
Більша частина острова є плоскогір'ям з пересічними висотами 600-800 м. Він має суворі кліматичні умови і практично безлюдний. Населення і все економічне життя зосереджені на невеликих розірваних між собою прибережних низовинах, особливо на південному заході острова. Ісландія лежить у субарктичному поясі, але клімат узбережжя під впливом теплих океанських течій є помірно теплим, морським. У Рейк'явіку середня температура січня становить -1°С, липня 11°С, річна сума опадів – 760 мм.
В XI ст. острів почали заселяти норвежці. З 1262 р. Ісландія перебувала під владою Норвегії, а з 1380 р. – Данії. Повністю суверенною державою вона стала тільки в 1944 р.
Провідними галузями господарства Ісландії є рибальство, вівчарство і електрометалургія. Вони базуються на місцевих природних багатствах і мають експортну спрямованість. Експорт риби і рибопродуктів дає 3/4 доходу країни.
Північна Атлантика, де зустрічаються теплі й холодні течії, надзвичайно багата на рибу. Ісландці щорічно виловлюють до 1,5 млн. т риби. В розрахунку на одного жителя це більше 5 т. Рибу експортують у сушеному, засоленому або швидко замороженому вигляді. За вартістю її експорту Ісландію можна порівнювати хіба що з Норвегією та Данією. Країна має сучасний риболовний флот і сучасну рибопереробну промисловість.
Для потреб сільського господарства використовується лише 1% площі острова. На фермах, розкиданих на прибережних низовинах, вирощують овець (їх поголів'я досягає 800 тис), молочну худобу та ісландських поні. Продукцією вівчарства є вовна, овчина і м'ясо. Сіяні та природні пасовища займають більшу частину сільськогосподарських угідь. Упродовж короткого, але вологого та сонячного літа збирають 2-3 врожаї США. З 30-х років швидко розвивалось і набуло значних розмірів оранжерейне господарство для вирощування овочів, фруктів та квітів.
Ісландія багата на гідро- і термальну енергію. Гаряча джерельна вода використовується для опалення житлових і виробничих приміщень і в оранжереях. На базі дешевих гідроресурсів створено неабияку виплавку алюмінію (100 тис. т на рік), феросплавів і виробництво азотних добрив.
Найбільшим містом і економічним центром країни є Рейк'явік. У ньому і його найближчому оточенні проживає половина її жителів (123 тис. чоловік). Рейк'явік – найпівнічніша столиця, важливий рибопромисловий і риботорговий центр світу. Під час другої світової війни він відігравав важливу роль як транзитний вузол морських і повітряних сполучень у Північній Атлантиці. Його морський порт не замерзає, а місцевий аеропорт – у числі найсучасніших.