Юрківський В. М.

Економіка Словаччини. Братислава - столиця Словаччини. Сільське Господарство Словаччини. Місто Кошице

Словаччина

Понад 1/2 продукції сільського господарства дає тваринництво. Розводять велику рогату худобу, свиней і овець. Серед зернових – 1 пшениця, ячмінь, кукурудза. Вирощують також олійні, цукрові буряки, тютюн. Словаччина відома своїми фруктовими садами і виноградниками, під які пристосовані південні гірські схили.
Країна експортує сталь, прокат, хімікати і нафтопродукт, зброю, g її імпорті головне місце посідають сира нафта, природний газ і електронні компоненти. Чехія та інші сусідні держави – її основні торгові партнери. Частка Словаччини в зовнішньому товарообігу України становить 1% (на 1995 p.).
До 1945 р. Словаччину називали «тупиком» Західної Європи. Її територія не мала ніякого транзитного значення. Після 1945 р. в рамках Ради Економічної Взаємодопомоги територія Словаччини перетворилася на важливий транспортний коридор, в якому пролягли зі сходу на захід нафто- і газопроводи, лінії електропередачі та електрифікована залізниця. Майбутня доля цієї транспортної інфраструктури і, відповідно, прибутків від транзиту для Словаччини залежать від економічних стосунків між Центральною і Східною Європою.

На розміщення населення Словаччини найбільше вплинули особливості її рельєфу. Воно зосереджене переважно у південній рівнинній частині і в гірських долинах, утворених притоками Дунаю і Тиси. Понад 1/2 населення є жителями міст. Найбільші з них Братислава і Кошице.
Братислава (нім. Пресбург) виникла на лівому (північному) березі Дунаю як фортеця ще за часів Стародавнього Риму. Майже 250 років (1536-1784), після того як турки захопили Буду, Братислава була столицею Угорського королівства. Братислава лежить на відстані 60 км від Відня і завжди мала з ним жваві стосунки за допомогою наземного і річкового транспорту. Все це вплинуло як на зовнішній вигляд, так і на спосіб життя міста. Воно багате на історичні й архітектурні пам'ятки середньовіччя – собори, палаци, башти тощо.
Сучасна Братислава є столицею Словаччини і центром словацької культури. Вона розкинулась на обох берегах Дунаю і нараховує понад 450 тис. жителів. Це залізничний вузол і промисловий центр. Крім нафтохімкомбінату, в місті працюють підприємства електротехнічної, швейної, меблевої і харчової галузей. Братислава є містом-побратимом Києва.
Кошице лежить на сході країни біля підніжжя так званих Словацьких Рудних гір. В його околицях розробляються поклади залізної та інших руд. Після другої світової війни навколо міста виникла індустріальна зона, основа якої – металургійний комбінат і завод важкого машинобудування.