Юрківський В. М.

Югославія. Населення Югославії. Природні умови Югославії. Характеристика Югославії

Югославія

Площа – 102 тис. км кв.
Населення – 10,5 млн. чоловік.
Столиця – Белград.
Державний устрій – федеративна республіка в складі Сербії і Чорногорії.

Сучасна Югославія є найбільшою за територією і населенням частиною колишньої Югославії, яка проіснувала з 1918 по 1992 р. У Південно-Східній Європі вона має середній рівень розвитку. Нова федерація складається з двох республік – Сербії та Чорногорії. Сербія, в свою чергу, має дві автономні частини – Косово і Воєводину. Югославія є одночасно ватіканською, придунайською і середземноморською країною. В її минулому і сучасному найбільше значення має фактор належності до балканських країн.
Югославія поділяється на три природні райони: прибережний, внутрішній гірський і північний рівнинний. Прибережний є найменшим за розмірами і має типові умови Середземномор'я, в тому числі і брак рівнинних земель. Внутрішній гірський займає більше половини території і є стиком Динарських, Балканських і Родопських гір. Це сейсмічна зона з частими землетрусами. Клімат її континентальний, характерна вертикальна зональність природи і життя людей. Північ – Середньодунайська рівнина, як і інші її частини в Хорватії, Угорщині, Словаччині і Румунії, багата на родючі землі і має сприятливі для сільського господарства кліматичні умови Основу річкової мережі складають Дунай, який перетинає Північну Югославію, і його судноплавні притоки Тиса, Сава і Морава, що впадають в Дунай саме на території Югославії. Мінеральні ресурси більш-менш різноманітні, але невеликі. Небагато й лісів.
Дві третини населення Сербії становлять серби, дві третини населення Чорногорії – чорногорці. Вони розмовляють однією сербсько-хорватською мовою і за релігією – православні. Відокремлення їх сталося в XVI ст., коли, рятуючись від турків-османів, люди тікали в неприступні Чорні гори. Природна ізольованість Чорногорії сприяла збереженню тут доіндустріальних суспільних відносин. В Косово 90% населення є етнічними албанцями, у Воєводині – 1/5 становлять угорці. Більша частина населення (57%) все ще живе в сільській місцевості. Серед міст домінує Белград (1,5 млн. житель, або 1/3 всіх міських жители?).