Юрківський В. М.

Залізничний транспорт США. Морський і річковий транспорт США

Сполучені штати Америки (США)

Транспорт США

Як велика і розвинена країна, США мають всі види транспорту та їх збалансовану систему. Абсолютні та відносні розміри транспортної інфраструктури і рухомого складу дуже великі. В перевезенні вантажів передують залізниці (38%), автотранспорт (28%), внутрішній водний (16%) і трубопроводи (18%), у перевезенні пасажирів – автомобільний (82%) та авіаційний (17%). Частка залізниць, внутрішнього водного і морського транспорту в пасажироперевезеннях, за винятком туристських круїзів, зведена до мінімуму. Одночасно зростає роль авіації в перевезенні вантажів. Значна частина морського флоту США плаває під «дешевими прапорами».
Каркас залізничних і автомобільних шляхів становить невелике число широтних та меридіональних напрямків, які отримали назву «транспортних коридорів». Вони зв'язують важливі райони і метрополітени. Найнапруженішими є північно-східний «коридор» (Вашингтон – Бостон) і «коридори», які з'єднують Північно-східний мегалополіс з Приозер'ям. Чотири трансконтинентальні «коридори» беруть початок у містах Міннеаполіс – Сент-Пол, Омаха, Канзас-Сіті і Новий Орлеан. Серед меридіональних «коридорів» виділяються напрямки Нью-Йорк – Флорида, Чикаго – Маямі (Новий Орлеан і Сан-Антоніо) та Лос-Анджелес – Сієтл. Залізниці, шосе і трубопроводи зв'язують США з Канадою і Мексикою.
Серед внутрішніх водних шляхів найбільше значення мають система Міссісіпі – Огайо, Великі озера і канали. Берегові канали з'єднують гирла річок і лагуни й дають можливість річковим суднам проходити вздовж узбережжя, не виходячи у відкрите море. Іллінойський канал з'єднує озеро Мічиган з притокою Міссісіпі річкою Іллінойс і створює вихід у Мексиканську затоку з Великих озер. Ері-канал (озеро Ері – притока Гудзону річка Мохок) є шляхом з району Нью-Йорка у Великі озера. Його побудували в 1825 р. і він відігравав важливу роль у колонізації внутрішніх територій, а також в історії і розвитку Нью-Йорка. Сучасне його значення мінімальне. Дуже напруженими за своїм вантажообігом є нещодавно збудовані два канали. Перший з них з'єднує річки Теннессі і Томбігбі і дає вихід у Мексиканську затоку, другий перерізав півострів Делмарва, набагато скоротивши водний шлях між Філадельфією і Балтімором.
У XIX ст. важливим було судноплавство по Міссісіпі – Огайо. В першій половині XX ст. першість перейшла до Великих озер. Проте річковий транспорт, який у 20-ті роки занепав, відновився на новій технічній основі і зараз майже 3/5 вантажообігу внутрішніх водних шляхів припадає на басейн Міссісіпі. Значними портами на Великих озерах є Дулут – Сьюпіріор, Чикаго – Індіана-Харбор, Толідо – Детройт, Буффало, а в басейні Міссісіпі – Піттсбург і Сент-Луїс.
Внаслідок зростання міських утворень характерним стало об'єднання колись окремих самостійних портів у величезні портові комплекси. Особливо виразно це позначилось на морських портах. Найбільшими серед них є портові комплекси Нью-Йорк – Нью-Джерсі в гирлі річки Гудзон, Філадельфії – Балтімора в гирлі річки Делавер і Чесапікській затоці, Нового Орлеана – Батон-Ружа в гирлі Міссісіпі, Х'юстона і його оточення на узбережжі Галфу, а на Тихому океані – Лос-Анджелеса – Лонг-Біча, Сан-Франциско – Окленда і Сіетла – Такоми.
Важливе значення для США мають два водних шляхи, що лежать за їх межами. Глибоководний шлях по р. Св. Лаврентія дає вихід з Великих озер в Атлантичний океан через територію Канади. В 1970 р. Великі озера офіційно отримали статус четвертого морського узбережжя США. Панамський канал на території Панами дозволяє найкоротшим шляхом здійснювати морські перевезення з Атлантичного на Тихоокеанське узбережжя США.