Юрківський В. М.

Австралійський Союз. Географічне положення Австралії. Природні ресурси Австралії

Австралійський Союз

Площа – 7,7 мли км кв.
Населення – 17,7 млн. чоловік.
Столиця – Канберра.
Державний устрій – формально конституційна монархія, фактично – парламентська республіка.
В адміністративному відношенні поділяється на 6 самоуправних штатів (Новий Південний Уельс, Вікторія, Квінсленд, Південна Австралія, Західна Австралія, Тасманія), Північну територію і Федеральну (столичну) округу.

Місце Австралії у світі

Австралія – єдина країна, яка займає цілий континент. За площею вона стоїть на шостому місці в світі, за кількістю населення – вона серед невеликих країн, а за його густотою (2 чоловіка на 1 км кв.) – на одному з останніх місць.
Сучасна Австралія виникла трохи більше 200 років тому як так звана «біла переселенська колонія» Великобританії. Зараз це цілком самостійна країна, але формально її главою залишається англійська королева. Австралія економічно високорозвинена країна. За абсолютними розмірами свого ВНП вона входить до групи перших 15 країн, а в розрахунку на одного жителя стоїть на рівні колишньої метрополії – Великобританії. Водночас у світовому поділі праці Австралія має аграрно-сировинну спеціалізацію. Віддаленість від Європи перестала бути вирішальним чинником її географічного положення. Технічний прогрес на транспорті і в засобах зв'язку зблизив її з іншими континентами. Позитивного значення набуває відносна близькість Австралії до країн Південно-Східної і Східної Азії та Океанії.

Господарська оцінка природних умов та ресурсів Австралії

Австралія при її 0,3% світового населення володіє 5,8% земної поверхні. Отож можна говорити, що її забезпеченість природно-ресурсним потенціалом у 20 разів вища від середньої в світі. Йдеться насамперед про мінеральну сировину й пасовища. Її енергетичні та водні ресурси, орні землі й ліси в розрахунку на одного жителя також дуже значні. Країна лежить у чотирьох природних поясах – субекваторіальному, тропічному, субтропічному та помірному. Австралія відома як посушливий континент, проте території з достатньою кількістю опадів становлять 1/3 всієї площі, а це 2,5 млн. км кв. У посушливих районах значними є запаси підземних вод. Втім, на розвитку країни негативно позначаються такі особливості: більша частина її території має екстремальні умови для життя та діяльності людини, а величезні відстані утруднюють зв'язки між окремими районами. Австралія потерпає від посух, повеней і лісових пожеж