Горбач Н. Я, Гелей С. Д., Російська З. П. та ін.

Антична культура стародавнього Риму (римська культура)

У II столітті до н. е., як уже зазначалося, Греція потрапила під владу Риму. Але, як писав поет Горацій, «полонена Греція перемогла некультурного переможця». Гордовитий Рим, перед яким тремтіли завойовані народи, змушений був схилити голову перед величчю культури крихітної Еллади. Пізніше він, ставши велетенською імперією, створить свою небуденну культуру, але лише тоді, коли набереться досвіду у завойованого сусіда. Передусім Рим запозичив весь пантеон грецьких богів, змінивши їх імена на латинський лад; скульптори та художники намагалися старанно копіювати грецькі зразки; поети і драматурги переспівували сюжети неповторної грецької поезії і драми. Вплив грецької культури був настільки сильним, що на початку, після завоювання Еллади, римська наука стала двомовною. У римських освічених родинах прийнято було розмовляти поряд із латинською ще й грецькою. Вчений Апулей писав латинською, а Марк Аврелій – грецькою. Лише з часом римські філологи розробили лексичну та синтаксичну систему латині настільки, що нею можна було передавати всі тонкощі всебічно розвинутої грецької мови.

У І і II ст. поступово розквітає римська культура, в першу чергу цивільне будівництво. У 75-80 pp. н. е. в Римі був збудований знаменитий Колізей, який став визначною пам’яткою староримської архітектури. За своїм призначенням це величезний амфітеатр (висота його 48,5 м, в плані – еліпс, осі якого 190 і 156 м) для проведення гладіаторських боїв, циркових видовищ тощо. У першій чверті II ст. н. е. створена ще одна пам’ятка архітектури – Пантеон, або, як його називали, «храм усім богам». Це величезна циліндрична будова, перекрита півсферичним куполом, із входом у вигляді портика. Активно зводилися й інші споруди: арки, лазні, чудові терми, форуми, палаци, кріпосні стіни. Рим набув солідного і розкішного вигляду.

Значного розвитку набрали санітарія, гігієна, право, які становили гордість Риму. Розквітли живописне мистецтво, поезія, театр.

Для зміцнення своєї влади римські імператори широко використовували різноманітні масові видовища. Так, Цезар у 46 р. звелів викопати на Марсовому полі штучне озеро, на якому організували битву між сірійським і єгипетським флотами, у ній брали участь дві тисячі гребців і тисяча матросів. А імператор Клавдій влаштував на Фуцинському озері битву сіцілійського і родоського флотів за участю 19 тисяч чоловік. Ці видовища вражали своїми масштабами і пишністю, переконуючи спостерігачів у могутності правителів Риму. Однак розкіш та багатство розбещували римську вищу знать, в середовищі якої щодня організовувались колективні обіди, що тривали по п’ять-шість годин; часто влаштовувались розгульні бенкети – оргії. Імператор Вітеллій протягом року проїдав 900 млн. римських сестерціїв. Найбільш спритні підлеглі внаслідок фінансових махінацій ставали багатшими за самих імператорів. Посилився розклад суспільного організму Римської імперії, яка все частіше зазнавала тиску з боку численних племен готів, що нападали на неї, потім полчищ кочівників – гуннів. Зрештою в 476 р. Рим був захоплений вестготами та вандалами, влада перейшла до варварських дружин. Так відійшла в історію Римська імперія та її культура.

Література:

Васильєв Л. История религий Востока. М., 1988;

Дмитриева Н. Краткая история искусств. Вып. 1. М., 1986;

Культура Древнего Египта. М., 1976;

Культура Древней Индии. М., 1975;

Культура Древнего Рима. В 2-х т. М., 1985;

Кун М. Легенди і міфи Стародавньої Греції. К. 1968;

Підлісна Г. Світ античної культури. К., 1989;

Полікарпов В. Лекції з історії світової культури. Харків, 1990.