Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Залізничний транспорт України

Залізничний транспорт

Перша залізнична магістраль на території України Львів – Перемишль була прокладена в 1861 р. Друга – пролягла від Одеси до Балти в 1865 р. Завданням цієї залізниці було сполучення зернового району з Одеським морським портом для вивезення зерна та іншої сільськогосподарської продукції в інші країни. Після цього почалось інтенсивне будівництво залізниць. До 1913 р. було побудовано 15,6 тис. кілометрів нових ліній (нині їх близько 30 тис. кілометрів).
Характерною особливістю залізничного транспорту України є те, що загальна довжина залізничних колій підприємств і організацій (під'їзні шляхи) більша, ніж довжина залізничних колій загального користування (магістральні шляхи). Більш того, розрив між цими двома показниками зростає на користь першого. Особливо багато залізничних колій підприємств і організацій у Донбасі і Придніпров'ї. Причина цього явища криється в значних обсягах обробки вантажів на металургійних підприємствах, заводах інших галузей промисловості.
На 1 тис. квадратних кілометрів території країни припадає 38 км залізничних колій загального користування і 46 км колій підприємств і організацій.
Найгустіша мережа залізничних магістралей характерна для Донбасу, Придніпров'я, Правобережного Лісостепу та західних територій України.
Залізничний транспорт України посідає перше місце серед інших видів транспорту за вантажооборотом. Нині на нього припадає близько 45% всього вантажообороту країни. Десять років тому цей показник перевищував 62%.
Залізничні магістралі з'єднують в одне ціле окремі райони країни з різною спеціалізацією господарства, внутрішні території з портами й іншими країнами, великі промислові центри з сільськогосподарськими зонами і місцями відпочинку та лікування.
Серед внутрішньодержавних залізниць найбільше значення мають лінії Донбас – Кривий Ріг, по яких в одному напрямі рухається коксівне вугілля, а у зворотному – залізорудний концентрат. Важливе господарське значення мають магістралі південного напряму Харків – Севастополь і Львів – Одеса. Найбільші центри України сполучає залізниця Харків – Київ – Львів. Магістраль Харків – Дніпропетровськ – Херсон дає вихід великим промисловим центрам Харківщини і Дніпропетровщини до портів Чорного і Азовського морів.
Значною вантажонапруженістю в Україні відрізняються окремі ділянки залізниць: Харків – Дебальцеве – Долинська, Хутір-Михайлівський – Ніжин – Київ – Козятин, Здолбунів – Львів – Чоп.
Найбільші обсяги перевезень вантажів характерні для Донецької, Дніпропетровської і Луганської областей, найменші – для Чернігівської, Чернівецької та Тернопільської.
Основними вантажами, що перевозяться, є вугілля, залізна руда, сира нафта, будівельні матеріали, мінеральні добрива, сільськогосподарська продукція, вироби металургії та машинобудування.
За перевезеннями нафти і нафтопродуктів залізничний транспорт перевищує трубопровідний. Найважливішими міжнародними залізничними магістралями є ті, які з'єднують Україну з її найближчими сусідами. Це насамперед Донбас – Харків – Курськ – Москва, Донбас – Валуйки – Єлець – Москва, Донбас – Міллерово – Рязань – Москва, Одеса – Київ – Москва. Через Україну проходить магістраль, що зв'язує столицю Росії з Північним Кавказом і країнами Закавказзя (Москва – Курськ – Харків – Ростов-на-Дону ), а також залізниця Донбас – Поволжя, що зв'язує Україну зі східними районами Росії.
З Білоруссю Україну зв'язують залізниці: Харків – Брянськ – Вітебськ, Бахмач – Гомель – Мінськ, Житомир – Жлобин, Рівне – Барановичі та ін.
З Польщею Україна зв'язана магістралями Ковель – Хелм і Львів – Перемишль, із Словаччиною і Чехією – Київ – Чоп – Прага, з Угорщиною – Донбас – Київ – Львів – Будапешт, з Молдовою – Роздільна – Тирасполь – Бендери – Кишинів, а також Кам'янець-Подільський – Бєльци – Рибниця. Кілька залізничних магістралей перетинає українсько-румунський кордон. Це передусім залізниці, що сполучають Закарпаття з містом Сату-Маре, Чернівці із Сучавою, порт Рені на Дунаї з Галацем і Бреїлою.
Україна має вихід практично до всіх країн Центральної і Західної Європи, а через територію Білорусі – до країн Балтії.
Залізнична поромна переправа з Криму на Кавказ через Керченську протоку дає вихід до країн Закавказзя, а також до Туреччини та Ірану.
Залізничні магістралі різного напряму, перетинаючись, утворюють залізничні вузли. Найбільшими серед них в Україні є Харків, Київ, Дніпропетровськ, Львів, Ковель, Ясинувата, Дебальцеве, Кривий Ріг, Апостолове, Жмеринка, Знам'янка, Конотоп, Красноармійськ, Коростень та ін.
До країн-сусідів залізничним транспортом перевозять вугілля, метал, продукцію машинобудування та хімічної промисловості, різноманітні вироби харчової промисловості та сільськогосподарські вантажі. У зворотному напрямі везуть ліс і вироби з дерева, машини і прилади, продукцію легкої промисловості тощо.
У майбутньому, за умови швидкого економічного зростання України, залізничний транспорт буде відігравати більшу роль у забезпеченні інтеграції держави в Європейське співтовариство. Уже нині середня відстань перевезень 1 т вантажу залізничним транспортом досягла в Україні майже 500 км. Зросте значення цього виду транспорту і в перевезенні пасажирів до країн Центральної і Західної Європи. Пасажирооборот залізничного транспорту України випереджає інші види транспорту (мал. 104).

Мал. 104. Пасажирооборот за видами транспорту, 1993 р.