Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Автомобільний транспорт України

Автомобільний транспорт

Автомобільний транспорт реальний розвиток дістав в Україні лише в післявоєнний період і характеризується перевезеннями на незначні відстані. Нині середня відстань перевезень 1 т вантажу автомобільним транспортом не перевищує 14 км, а середня відстань перевезень одного пасажира автобусами становить 11 км, таксі – 12 км. Ці показники уже багато років стабільні. В перевезеннях на невелику відстань автомобільний транспорт – поза конкуренцією з іншими видами транспорту. Особливо ефективний він на відстанях до 50 км. Ним здійснюються зв'язки між містами і селами, перевозиться продукція сільського господарства до магазинів і сховищ, до залізничних станцій і пристаней. Досить значні перевезення цим видом транспорту будівельних матеріалів і продукції легкої промисловості.
Довжина автомобільних шляхів загального користування становить 169 тис. кілометрів, з них з твердим покриттям – 159,1 тис. кілометрів (див. додаток 14).
Шляхи з твердим покриттям розподіляються по території досить нерівномірно. Найбільша їх частка, що перевищує 90%, знаходиться в західних областях (Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька), в Криму. Близькі до них за цим показником також Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Київська, Вінницька, Одеська, Тернопільська та Львівська області. На Поліссі рівень забезпечення шляхами з твердим покриттям значно нижчий.
У цілому найкраще забезпечені автомобільними шляхами Донбас, Придніпров'я, Передкарпаття, Закарпаття, Поділля, Автономна Республіка Крим, Київська область. Густота автомобільних шляхів загального користування з твердим покриттям нині становить 264 км на 1 тис. квадратних кілометрів території.
Крім перевезення вантажів і пасажирів автомобільний транспорт виконує багато інших функцій: забезпечує роботу швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, органів громадського правопорядку тощо. В системі автомобільного транспорту України працює 1,8 млн чоловік, що в 1,7 раза більше, ніж у цілому в інших видах транспорту. Більші тут і витрати пального.
Основними автомагістралями є: Київ – Львів, Київ – Харків, Київ – Брест, Київ – Дніпропетровськ – Донецьк, Харків – Сімферополь, Дніпропетровськ – Нікополь, Харків – Ростов-на-Дону, Київ – Одеса, Одеса – Миколаїв – Херсон, Біла Церква – Вінниця – Хмельницький, Дніпропетровськ – Запоріжжя, Луганськ – Стаханов – Первомайськ, Слов'янськ – Костянтинівка – Донецьк та ін.
Основні вантажопотоки здійснюються автомобільними шляхами, що сполучають сусідні обласні центри, а також між Києвом, Харковом, Львовом, Донецьком, Дніпропетровськом та іншими великими промисловими вузлами. Вантажні перевезення за маршрутами Київ-Львів, Донецьк-Луганськ, Київ-Одеса, Дніпропетровськ-Запоріжжя, Київ-Харків, Сімферополь-Харків, Донецьк-Дніпропетровськ-Кіровоград є найбільш значними.
Важливими автомагістралями, що сполучають Україну з сусідніми державами, є Київ-Москва, Одеса – Київ – Санкт-Петербург, Харків – Москва, Донецьк – Ростов-на-Дону, Київ – Брест, Одеса – Кишинів, Кіровоград – Кишинів та ін. Україна досить добре інтегрована в європейську мережу автомобільних доріг з виходами в Ужгороді в Словаччину і Чехію, в Чопі – в Угорщину і Австрію, в Порубному – в Румунію, в Мостиськах і Любомлі – в Польщу.