Масляк П. О., Шищенко П. Г.

Центральний економічний район (частина 3)

Значним промисловим вузлом Центрального економічного району є Кіровоградський з центром Кіровоград (281 тис. чоловік). Провідна галузь промисловості міста – машинобудування і металообробка. Підприємства галузі випускають сільськогосподарські машини, друкарські машинки «Ятрань».
У Кіровограді працюють заводи «Гідросила», радіовиробів, ливарний тощо. Розвинута харчова промисловість (м'ясо-, хлібо-, птахокомбінати, об'єднання хлібопекарської промисловості, олійноекстракційний завод). У місті працюють і підприємства легкої промисловості (швейна, взуттєва, панчішна та інші фабрики).
Центром буровугільної промисловості країни та Олександрійського промислового вузла є Олександрія (106 тис. чоловік). Тут знаходяться кар'єри видобування бурого вугілля, брикетна фабрика, ТЕЦ. До хімічної промисловості належить виробництво гірського воску. Машинобудування і металообробка представлена заводами підйомно-транспортного устаткування (випускає електричні мостові крани) і електромеханічним. Працюють два авторемонтних підприємства. У місті є фабрика діаграмного паперу, підприємства легкої, харчової промисловості, будіндустрії.
Світловодськ (59 тис. чоловік) – нове місто. Воно виникло з початком будівництва Кременчуцького гідровузла в 1961 р. Нині – це третій за значенням промисловий центр Кіровоградської області. За структурою промислового виробництва відрізняється від інших міст економічного району. Основними підприємствами міста є заводи чистих металів та твердих сплавів і тугоплавких металів, виробничі об'єднання «Дніпроенергобудіндустрія», «Скло», «Пластик», керамічний завод, меблева фабрика.

З Центрального економічного району до інших районів країни надходять: сільськогосподарські машини, обладнання для легкої та харчової промисловості, телевізори, телеграфна апаратура, хімволокно, азотні добрива, цукор, овочеві, фруктові і м'ясні консерви, борошно, крупа тощо.
З інших районів Центральний одержує: вугілля, гірниче устаткування, метал, добрива – з Донбасу; гірниче обладнання, метал, легкові автомобілі, бурякозбиральні комбайни, прилади і побутову техніку – з Придніпров'я; велосипеди, вантажні машини, верстати, устаткування для харчової і легкої промисловості, різноманітні прилади і комплектуючі деталі, бензин – з Північно-Східного району; прилади і обладнання, екскаватори, сільськогосподарські машини, верстати, хімічне і натуральне волокно, трикотажні і швейні вироби – з Столичного району; автобуси, інструменти, прилади, автонавантажувачі і автокрани, калійні добрива, шкарпетки, хутрові вироби – з Карпатського району. З Північно-Західного району надходять автомобілі, підшипники, торгове обладнання, високовольтна апаратура, тканини із льону тощо; з Поділля – електротехніка, бурякозбиральні комбайни, прилади, сільськогосподарські машини, технологічне устаткування для харчової промисловості, торгівлі і громадського харчування, добрива, миючі засоби, каніфоль тощо; з Причорномор'я – кукурудзозбиральні комбайни, дощувальні установки, машини і обладнання для харчової промисловості, тракторні причепи, бавовняні тканини, прилади і верстати, сільськогосподарська техніка, кавуни, виноград, вино і виноматеріали, рибні консерви, тютюн, вироби ефіроолійної промисловості, миючі засоби.
Проблемою Центрального району є досить низький рівень промислового розвитку областей, особливо Кіровоградської. Її можна подолати створенням нових невеликих переробних підприємств, виробництв, що випускають тару та сучасні пакувальні матеріали.
Окремі частини району, зокрема Черкаська область, виявилися радіаційно забрудненими внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС. Відновлення їх потребує значних коштів. Проблемою району є також ерозія ґрунтів, боротьба з якою вимагає постійних значних витрат.
Є в районі і проблеми щодо раціонального використання трудових ресурсів.

Запитання і завдання

1. Яка роль природних умов і ресурсів у спеціалізації господарства району?
2. Яка галузь і чому виділяється в харчовій промисловості Центрального району?
3. Схарактеризуйте географічне положення Черкас.
4. Який провідний чинник промислового розвитку Сміли?
5. Знайдіть на карті найбільші залізничні вузли району.
6. Які екологічні проблеми Центрального району?