Юрківський В. М.

Південна Англія. Лондон - столиця Великобританії

Внутрішні відмінності й міста Великобританії

Лондон є одним з провідних культурних центрів світу з віковими традиціями. Він має багато професійних театрів, знамениті симфонічні оркестри, балет і оперу, відомі концертні зали, художні галереї і музеї. Серед музеїв особливо виділяється Британський музей, в якому зібрані величезні багатства з усіх кінців колишньої Британської колоніальної імперії. Британська бібліотека (колишня бібліотека музею) нараховує 18 млн. книжок. Міжнародне агентство новин «Рейтер» і радіотелевізійна корпорація «Бі-Бі-Сі» передують у комунікаційних установах. У місті багато спортивних споруд, у тому числі і всесвітньо відомих традиційними змаганнями. Двічі, в 1908 і 1948 роках, Лондон був місцем проведення Літніх Олімпійських ігор.
Лондон розташований по обидва боки Темзи. Ширина річки в межах міста не перевищує 200 м, її перетинають більше двох десятків мостів і кілька тунелів. Історичний центр Лондона – Сіті, знаходиться на лівому березі Темзи за 80 км від місця її впадіння у Північне море. Це колишнє феодальне місто площею одна квадратна миля (2,56 км кв.) огороджене фортечною стіною. Вже в XIX ст. Сіті набув слави класичного фінансово-ділового центру. І тепер у ньому не більше десятка тисяч постійних жителів, але вдень сюди приїздять до 1 млн. працюючих і відвідувачів. Тут знаходяться такі відомі установи, як Англійський банк, Британський національний банк, Лондонська фондова біржа і страхова компанія «Ллойд», Європейський банк реконструкції і розвитку. Серед архітектурних пам'яток Сіті – Тауер (середньовічна фортеця) і собор святого Павла.
За 3-4 км на захід від Сіті, теж на лівому березі, розташоване друге історичне ядро Лондона – Вестмінстер. Нині це урядовий центр, в якому знаходяться парламент, резиденція прем'єр-міністра, міністерства. Поруч Букінгемський палац (королівська резиденція) На вулицях, які з'єднують Сіті і Вестмінстер, зосереджені найпрестижніші магазини, ресторани, готелі, клуби та розважальні заклади, на захід та північ – величезні парки, якими пишається Лондон, численні культурні установи і фешенебельні житлові квартали.
Лондон – сучасне і красиве місто. Проте забудовувалося воно хаотично, ніколи не руйнувалось і не переплановувалось. Мережа коротких, кривих і вузьких вулиць збереглася в тому вигляді, в якому вона колись виникла. Проте Лондон не залишається незмінним. У другій половині XX ст. в ньому почали з'являтися хмарочоси. Здійснені значні транспортні проекти. Побудовано два модерних комплексних культурних центри – Барбікан і СаутБанк, кожен з яких включає цілу низку театрів, концертних залів, художніх галерей тощо.
Істотних змін зазнає останнім часом нижня за течією Темзи східна частина Лондона. Для боротьби з періодичними повенями, що їх спричиняли морські припливи, у 80-х роках річку тут перегородили бар'єром з рухомими воротами. На місці старих доків здійснюється один з найбільших урбаністичних проектів у Європі – будівництво величезного комплексу установ, розважальних і туристичних об'єктів.

Південна Англія поза Лондоном (її північна межа – умовна лінія від Брістольської затоки до затоки Уош) відома своїми науковими лабораторіями і наукоємною промисловістю, портовою діяльністю, морськими курортами і туризмом, а також інтенсивним сільським господарством. Територія багата на історичні пам'ятки. Серед них – Стонхендж – мегалітична споруда, Кентерберійський собор, королівський палац у Віндзорі.
Міста Південної Англії зв'язані з Лондоном і їх можна вважати його далекими передмістями. Найбільшим серед них є Брістоль у гирлі річки Северн. У минулому найважливішою його функцією була колоніальна торгівля, в тому числі і работоргівля. Зараз це великий центр авіакосмічної промисловості, де був створений англо-французький надзвуковий лайнер «Конкорд». Широковідомі Оксфорд і Кембридж, стародавні університети яких займають провідні місця в сучасній світовій науці. Саутгемптон – центр нафтопереробки та аванпорт Лондона (головний пасажирський порт, порт для контейнерів і швидкопсувних товарів).